Իրանում սկսվել է նախագահական ընտրություններում թեկնածուների գրանցումը
Իրանում հինգշաբթի սկսվել է հնգօրյա գրանցման շրջան նրանց համար, ովքեր մտադիր են թեկնածություն առաջադրել հունիսի 28-ին նշանակված նախագահական ընտրություններում, հաղորդում է ISNA գործակալությունը՝ վկայակոչելով Իրանի ՆԳ նախարար Ահմադ Վահիդին։
Թեկնածուների գրանցումը կավարտվի հունիսի 3-ին։ Հունիսի 4-ից հունիսի 10-ն Իրանի Սահմանադրության պահապանների խորհուրդը կուսումնասիրի յուրաքանչյուր գրանցողի համապատասխանությունն անհրաժեշտ պահանջներին:
Մասնավորապես, քվեարկելու համար կարող են գրանցվել 40-ից 75 տարեկան մարդիկ, որոնք ունեն առնվազն մագիստրոսի կոչում։ Այն բանից հետո, երբ խորհուրդը կքննարկի դիմումները, Իրանի ներքին գործերի նախարարությունը հունիսի 11-ին կհայտարարի հաստատված թեկնածուներին, որին կհաջորդի նախընտրական քարոզարշավը, որը, իր հերթին, կտևի մինչև հունիսի 26-ը:
Իրանում արտահերթ նախագահական ընտրությունները տեղի կունենան հունիսի 28-ին։
Նշենք, որ Իրանի նախագահ Էբրահիմ Ռաիսին զոհվել է ավիաաղետի հետևանքով, ինչից հետո հայտարարվել է նոր ընտրություններ անցկացնելու որոշման մասին: