Իրանը դեմ է Սյունիքով անցնող ենթադրյալ ցանկացած միջանցքի գաղափարին, ինչպես և այդ միջանցքի վրա ռուսական հավանական վերահսկողությանը
04.09.2024 14:59
Սեպտեմբերի 4-ին Իրանի Իսլամական Հանրապետության Կապանի հյուպատոսարանում գլխավոր հյուպատոս Մորթեզա Աբեդին Վարամին հանդիպում է ունեցել «Սյունյաց երկիր» պարբերականի խմբագիր Սամվել Ալեքսանյանի հետ։
Վերջինիս հետաքրքրել է նոր իրավիճակում՝ այսպես կոչված Զանգեզուրի միջանցքի հարցում Իրանի դիրքորոշումը։ Եվ դա այն բանից հետո, երբ օրերս հայտնի դարձավ Ռուսաստանի պատրաստակամությունը՝ աջակցելու «Զանգեզուրի միջանցքի» գաղափարի իրականացմանը, որը, ըստ Ադրբեջանի և Թուրքիայի ծրագրերի, ՀՀ Սյունիքի մարզով Ադրբեջանի արևմտյան շրջանները կապելու է Նախիջևանի հետ։
Մորթեզա Աբեդին Վարամին հիշեցրեց Իրանի գերագույն հոգևոր առաջնորդ Ալի Խամենեի՝ Թեհրանում Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ հանդիպման ժամանակ արած հայտարարությունն առ այն, որ «Զանգեզուրի միջանցքը» վտանգավոր է Հայաստանի համար։
Գլխավոր հյուպատոսը նշեց նաև, որ Իրանի Իսլամական Հանրապետությունը դեմ է այն «միջանցքի» նախագծին, որը պետք է Ադրբեջանը Սյունիքի տարածքով կապի Նախիջևանի հետ։
Իրանի համար եղել և մնում է անընդունելի՝ միջազգային մակարդակով ճանաչված տարածաշրջանի սահմանների որևէ փոփոխություն։ Ասել է թե՝ Իրանը չի կիսում «Զանգեզուրի միջանցքի» վերաբերյալ Ռուսաստանի Դաշնության դիրքորոշումը։
«Զանգեզուրի միջանցքին» առնչվող Իրանի վերապահումն անմիջականորեն կապված է Իրանի Իսլամական Հանրապետության տարածաշրջանային շահերի և այդ երկրի ազգային անվտանգությանն ուղղված մարտահրավերների հետ, ինչը համապատասխանում է Սյունիքի անվտանգության շահերին։
Սամվել Ալեքսանյանը հետաքրքրվեց նաև Իրանի կողմից առաջ տարվող «Արաքսի միջանցք» գաղափարով և մասնավորապես Արաքս գետի աջ ափով ձգվող ավտոմայրուղու վերակառուցման ընթացքով, որով (հետխորհրդային տարիներին) Ադրբեջանի արևմտյան շրջանները հաղորդակցվում են Նախիջևանի հետ։
Ի դեպ, այդ ճանապարհի առկայությունն արհեստական ու անիմաստ է դարձնում Սյունիքի տարածքով Ադրբեջանի երկու հատվածը միմյանց կապելու թուրք–ադրբեջանական ծրագիրը։
Զրույցի ընթացքում անդրադարձ է կատարվել նաև «Հյուսիս–հարավ» ավտոմոբիլային ճանապարհի Ագարակ–Քաջարան 32 կիլոմետրանոց հատվածի կառուցման ընթացքին, որի կապալառուներն են  իրանական Abad Rahan Pars International Group և Tunnel Sadd Ariana ընկերությունները։