Իսրայելի և ՀԱՄԱՍ-ի միջև բանակցությունները դադարեցվել են. համաձայնության գալ չի հաջողվում
Իսրայելի կառավարության և արմատական պաղեստինյան ՀԱՄԱՍ շարժման միջև բանակցությունները դադարեցվել են։ Այս մասին հաղորդում է Իսրայելի պետական հեռուստառադիոընկերությունը՝ հղում կատարելով սեփական աղբյուրներին։
Խորհրդակցությունները փակուղի են մտել այն պատճառով, որ հակամարտող կողմերը չեն կարողանում պայմանավորվել պատանդների ազատ արձակման պայմանների շուրջ։
«Աղբյուրները նշում են, որ կողմերի միջև տարաձայնությունները շատ մեծ են, հատկապես «պատերազմի ավարտ» տերմինի, ինչպես նաև Իսրայելի պահանջի՝ վետո դնել ահաբեկիչների անունների վրա, որոնց ազատ արձակումը կարող է պահանջել ՀԱՄԱՍ-ը», - հայտնել է Kan լրատվականը:
Իրավիճակը Մերձավոր Արևելքում կտրուկ վատթարացել է 2023 թվականի հոկտեմբերի 7-ին Գազայի հատվածից Իսրայելի տարածք ՀԱՄԱՍ-ի զինյալների ներթափանցումից հետո, որն ուղեկցվել էր սահմանամերձ բնակավայրերի բնակիչների սպանությամբ և ավելի քան 240 պատանդ վերցնելով։
Ի պատասխան՝ Իսրայելը ռազմական գործողություն սկսեց Գազայում՝ նպատակ ունենալով ոչնչացնել ՀԱՄԱՍ-ի ռազմաքաղաքական կառույցը և ազատ արձակել բոլոր առևանգվածներին։
2023 թվականի նոյեմբերի վերջին Եգիպտոսի և Կատարի միջնորդությամբ հաստատվել է մարդասիրական ժամանակավոր զինադադար, որը տևել է մեկ շաբաթ, և այդ ընթացքում, ըստ Իսրայելի, ազատ է արձակվել 110 պատանդ։ Դեկտեմբերի 1-ին հրադադարը խախտվել է, ռազմական գործողությունները վերսկսվել են և շարունակվում են մինչ օրս։