Իսրայելի պաշտպանության նախարարությունը հաստատել է Գազայի գրավման ծրագիրը
Իսրայելի պաշտոնյաները ուսումնասիրում են Կատարի և Եգիպտոսի ավելի վաղ ներկայացրած հրադադարի առաջարկը: Ըստ լրատվամիջոցների հաղորդագրությունների՝ պատասխանը կարող է տրվել առաջիկա երկու օրվա ընթացքում, Իսրայելն էլ պահանջում է ազատ արձակել բոլոր 50 ողջ պատանդներին:
Ավելի վաղ, ըստ կատարցի դիվանագետների, ՀԱՄԱՍ-ի ներկայացուցիչները «դրական են արձագանքել» այդ փաստաթղթին: Այն նախատեսում է 60-օրյա հրադադար, ՀԱՄԱՍ-ի կողմից պահվող որոշ պատանդների ազատ արձակում՝ հարյուրավոր պաղեստինցի բանտարկյալների դիմաց, մարդասիրական օգնության առաքում Գազա և երկարաժամկետ հրադադարի շուրջ բանակցություններ:
Իսրայելի պաշտպանության նախարար Իսրայել Կացը հայտարարել է, որ Գազա քաղաքի վերահսկողությունը ստանձնելու Իսրայելի ծրագրերի վախն է ստիպում ՀԱՄԱՍ-ին վերադառնալ բանակցությունների սեղանի շուրջ: Երկուշաբթի Կացը հաստատել է Գազայի գրավման ծրագիրը, կզորակոչվի 60.000 պահեստազորային: Հինգշաբթի ծրագիրը կուղարկվի նախարարների կաբինետի հաստատման: