Կա՛մ ՌԴ-ն ու Ուկրաինան ընդունում են կարգավորման մեր առաջարկը, կա՛մ ԱՄՆ-ն դուրս է գալիս բանակցություններից. փոխնախագահ Վենսը
23.04.2025 14:31
Կա՛մ ՌԴ-ն ու Ուկրաինան ընդունում են կարգավորման մեր առաջարկը, կա՛մ ԱՄՆ-ն դուրս է գալիս բանակցություններից. այս մասին ասել է փոխնախագահ Ջեյ Դի Վենսը:
«Մենք շատ հստակ առաջարկ ենք արել և՛ ռուսներին, և՛ ուկրաինացիներին, և ժամանակն է, որ նրանք կա՛մ ասեն այո, կա՛մ Միացյալ Նահանգները դուրս կգա այս գործընթացից: Մենք զբաղված ենք լուրջ դիվանագիտությամբ: Մենք իսկապես փորձել ենք ամեն ինչ հասկանալ թե՛ ուկրաինացիների, թե՛ ռուսների տեսանկյունից: Ի՞նչն է ամենաշատը հետաքրքրում ուկրաինացիներին. Ի՞նչն է ամենից շատ հետաքրքրում ռուսներին. Եվ ես կարծում եմ, որ մենք շատ արդար առաջարկ ենք արել։ Մենք պատրաստվում ենք տեսնել, թե արդյոք եվրոպացիները, ռուսները և ուկրաինացիներն ի վերջո ի վիճակի են գործը հասցնել վերջնագծին: Կրկին, ես բավականին լավատես եմ դրա վերաբերյալ: Կարծում եմ, որ բոլորը բարեխղճորեն բանակցել են, բայց հիմա ժամանակն է, որ անեն եթե ոչ վերջնական, ապա վերջնական քայլերից մեկը... Մենք իրականում իրականացնելու ենք այնպիսի երկարաժամկետ դիվանագիտական ​​խաղաղ կարգավորում, որը կհանգեցնի երկարաժամկետ խաղաղ կարգավորմանը», - ասել է փոխնախագահը:
ԱՄՆ-ի առաջարկած ծրագիրը ներառում է ռազմական գործողությունների սառեցում, Ղրիմը որպես ռուսական ճանաչում, Ուկրաինայի հրաժարումը ՆԱՏՕ-ին անդամակցելուց, Ուկրաինային անվտանգության երաշխիքների տրամադրում, նավարկության ազատություն Դնեպրում և ֆինանսական օգնություն՝ երկրի վերականգնման համար: