Կամավորագրում Սիսիանում. սպասում են ՊՆ առաջադրանքին
Աշոտ Մինասյան (Արցախյան ազատամարտի հրամանատար) - Ես կոչ եմ անում բոլոր հայրենասեր հայորդիներին, ովքեր ունակ են զենք կրելու, զենք վերցնել, թող զինվորագրվեն հայոց աշխարհազորին կասեմ, երկրապահին կասեմ, ջոկատներին կասեմ, որին որտեղ հնարավոր է:
Հրամանատար Աշոտ Մինասյանի կոչը լսել ու Սիսիանի Սիսակ Նահապետի անվան հրապարակում հավաքվել են ժամ առաջ Արցախ հասցնել ցանկացողները, վստահ են՝ լռեցնելու են պատերազմի ձայնը: Մոտեցումը միասնական է՝ պետք է մի կողմ դնել քաղաքական հայացքներն ու բռունցքվել. սա նախկիններից տարբերվող այլ պատերազմ է, և մեր ասելիքն էլ համարժեք ու վերջնական պետք է լինի:
Աշոտ Մինասյան - Մենք պարտավոր ենք ավելի խիստ ասել, որովհետև անցած պատերազմն ու քառօրյա պատերազմը դաս չեղավ թուրքի համար: Սա մեր վերջին կռիվն է լինելու, սա մեր հաղթանակի կռիվն է լինելու և մենք պարտավոր ենք լինել Արցախի ժողովրդի կողքին:
Նախկին ազատամարտիկների հետ արդեն նաև նրանց զավակներն են կամավորագրվում: Եթե պատերազմ է, բոլորս ենք զինվոր՝ ասում է հենց ծննդյան օրով զինվորագրվող Արման Ավետիսյանը:
«Հայրենիքը պաշտպանելը մեր մասնագիտությունն է,- ասում է նախկին ազատամարտիկ ու զինվորական Կամո Հակոբջանյանը,- և մենք պարտավոր ենք մեր փորձով ու գիտելիքներով սատար կանգնել սահմանի զինվորին»:
Կամո Հակոբջանյան (նախկին ազատամարտիկ, զինվորական) - Մեր կռիվը մեր արդարության համար ա, մեր պապենական հողերում մեր ժողովրդի ապրելը, գոյը ապահովելու համար ա... մենք կարոզացել ենք կռվել էլի կռվելու ենք: էսօր էլ հպարտությամբ կարող ենք ասել, որ մեր բանակը ճիշտ ա ծանր , ցավալի կորուստների գնով, բայց կարողանում ա պաշտպանել...
Հայոց եկեղեցու օրհնությունը ներկաներին է փոխանցում Սյունյաց թեմի առաջնորդական տեղապահ Տեր Մակար Վարդապետ Հակոբյանը, ընդգծում՝ հայրենիքի համար մարտնչելը սրբազան առաքելություն է:
Տեր Մակար (Սյունյաց թեմի առաջնորդական տեղապահ) - Մեր պայքարն արդար է և արդարացված է: Մենք շատ ենք կորցրել և կորցնելու իրավունք չունենք: Պետք է լինենք միասնական, որ կորցրածը հետ բերենք՝ հավատքով, հույսով:
Հավատով ու վճռականությամբ սիսիանցի կամավորները շարունակում են գրանցվել, և իրենց պարտքը կիրականացնեն անհրաժեշտ ուղղությամբ՝ ըստ Պաշտպանության նախարարության առաջադրանքի: