Սրտանց և խոնարհումով շնորհավորում եմ Ձեզ Ավետման օրվա՝ Մայրության և գեղեցկության տոնի կապակցությամբ:
Ապրիլի 7-ի խորհուրդն ու առանձնահատուկ նշանակությունը հնարավորություն են ընձեռում հերթական անգամ գնահատանքի և մեծարանքի խոսքեր ուղղելու հայ մայրերին՝ ընդգծելով նրանց բացառիկ առաքելության կարևորությունը:
Հատկապես հայ տղամարդու համար այս տոնը ամենակարևոր օրերի շարքում է, քանի որ մեզ համար մայրը սրբության մարմնավորումն է, օջախի ոգին, ընտանիքի լիությունն ու շունչը: Մայրերը, բացի այն, որ մեզ կյանք են պարգևում լույս աշխարհ բերելով, նրանք մեծացնում, կրթում ու դաստիարակում են մեզ մեծ սիրով ու պատասխանատվությամբ և հոգատար լինում նույնիսկ այն ժամանակ, երբ նրանց նկատմամբ հոգ տանելու պարտականությունը այլևս մերն է։
Ավելի լավ բնութագիր, քան հայ մեծանուն գրող Իսահակյանն է տվել, դժվար է գտնել. Ամենագեղեցիկ բանն աշխարհում մոր աչքերն են, թեկուզ միայն մայր ունենալու համար արժե աշխարհ գալ:
Սիրելի մայրեր, դուք ամենապաշտելի ու ամենաբարի էակներն եք, որ ունենք մեր կյանքում, եղե՛ք առողջ ու երջանիկ, ապրեցե՛ք երկար։