Շնորհավորում եմ բոլորիս Հայաստանի Առաջին Հանրապետության հռչակման 105-րդ տարեդարձի կապակցությամբ։ 1918 թվականի մայիսի 28-ը մեր տոնացույցի այն բացառիկ արժեք ունեցող օրերից մեկն է, երբ ամբողջանում են հայրենասիրության, հայրենի պետականության հանդեպ անմնացորդ նվիրումի բոլոր զգացողությունները և խորհրդանշում մեր ազգային առանձնահատկությունները: Ուղիղ 105 տարի առաջ մենք վերանվաճեցինք անկախ պետականություն ունենալու իրավունքն ու չնայած առկա դժվարություններին, մեր հողի վրա վերստեղծեցինք մեր պետությունը՝ Հայաստանի առաջին հանրապետությունը: Այն իրականություն դարձրեցինք Սարդարապատի, Բաշ-Ապարանի և Ղարաքիլիսայի հերոսամարտերի արդյունքում, մեր հավաքական կամքի ու անձնազոհության շնորհիվ:
Այսօր, երբ մենք ապրում ենք ծանրագույն ժամանակներ, Առաջին Հանրապետության դասերն են, որ պետք է միշտ ուղեկցեն մեզ և գալիք սերունդներին, որպեսզի աչքի լույսի պես պահենք ու պահպանենք մեր ազգային արժեքներն ու ավանդույթները, գնահատենք ու արժևորելով տեր կանգնենք այն ամենին, ինչին մեր ժողովուրդը հասել է բազմադարյա պատմության ընթացքում, հասել է իր տոկունության ու իմաստնության, հայրենիքի հանդեպ ունեցած անսահման սիրո ու նվիրվածության շնորհիվ:
Ուստի տոնական այս օրը առիթ է հիշելու և փառաբանելու նաև Հայաստանի Առաջին Հանրապետության հիմնադիրներին՝ նրանց շարքերում հպարտորեն նշելով կապանցի Արամ Մանուկյանին և մեր մյուս համերկրացիներին, ովքեր իրենց ներդրումն են ունեցել պետականության կերտման գործին և որոնց պարտական ենք անկախ երկիր ունենալու մեր հպարտության համար:
Եվս մեկ անգամ շնորհավորում եմ բոլորիս, մաղթում ուժ, խոհեմություն, լավատեսություն վաղվա օրվա հանդեպ և հավատ՝ հետագա հաղթանակների կերտման գործում: