Կապան․ կացարան անօթևան մարդկանց
Կապանի Շինարարների թաղամասի թիվ չորս շենքի առաջին հարկում գտնվող հանդիսությունների սրահն այսուհետ կծառայի որպես կացարան՝ ինչ-ինչ պատճառներով կյանքի դժվարին իրավիճակներում հայտնված մարդկանց համար։
Իրականացվող սոցիալական ծրագիրը հաստատվել է Կապան համայնքի ավագանու 2024 թվականի դեկտեմբերի 27-ի նիստում։ Ծրագրի ընդհանուր արժեքը 50 մլն 640 հազար դրամ է, որից 29 միլիոնը «Մարդը կարիքի մեջ» հասարակական կազմակերպության ֆինանսավորմամբ է, 21 մլն 640 հազարը Կապան համայնքի համաֆինանսավորման չափն է, որն իրականացվում է «Կապան» բարեգործական հիմնադրամի միջոցով։
- Ինչ-ինչ հանգամանքներով պայմանավորված մարդիկ հայտնվում են դրսում, իսկ համայնքում չկար որևէ կառույց, որը նրանց ապահովեր ժամանակավոր կացարանով։ Համայնքի ղեկավարի նախաձեռնությամբ որոշվեց ներդնել այնպիսի սոցիալական ծառայություն, որը խնդրին լուծում կտա, այն է՝ Կապանում ստեղծել ժամանակավոր կացարաններ, - մանրամասնում է Կապան համայնքի ղեկավարի առաջին տեղակալ Գոռ Թադևոսյանը։ Նաև հավելում է, որ անօթևան մարդիկ այդտեղ կմնան մինչև 90 օր, իսկ արտակարգ իրավիճակներով պայմանավորված՝ մինչև 180 օր։ Նաև շեշտում է, որ կառուցվող կացարանը  չպետք է շփոթել սոցիալական բնակարանների հետ։
Ընդհանուր առմամբ կկառուցվի վեց սենյակ, որոնցից երկուսը հարմարեցված կլինի ընտանիքների համար, կգործեն նաև խոհանոց, լվացքատուն, բուժկետ և այլն։
Նախատեսվում է շինարարությունն ավարտին հասցնել  հաջորդ տարվա մարտին։
Ի դեպ, շինարարները բետոնապատել և հիմնանորոգել են շենքի առջևի հենապատը, բարեկարգվում է բակը։
Ի վերջո կստեղծվի հանգստի գոտի, որից կօգտվեն թե՛ ծրագրի շահառուները, թե՛ շենքի բնակիչները։