Կապանի համայնքապետ Գեւորգ Փարսյանի մասին. ձայն բազմաց
Միանգամից ասեմ՝  իմ մեջ ինքնաբուխ է ծնվել գրելու ցանկությունը: Չգիտես ինչու, այս անգամ որոշեցի տպագիր խոսքով փոխանցել ասելիքս, քանի որ մեր քաղաքի փողոցներով քայլելիս չեմ կարող անտարբեր անցնել մշտապես իրականացվող բարեկարգման աշխատանքների կողքով:
Գեւորգ Փարսյանին անձամբ չեմ ճանաչում, գիտեի նրա տատին ու պապին:  Մեր քաղաքի առաջին լուսավորությունը (1970-ականներին) նրա պապ Գրիշա Փարսյանն է անցկացրել: Գործունյա մարդիկ էին, ինչպիսին  համայնքապետն է, բավականին մարդամոտ ու անմիջական:
Հիշում եմ՝ Քաղաքացու օրվան նվիրված միջոցառման ժամանակ մի քանի հոգի մոտեցան Գեւորգ Փարսյանին ու այդ իրադարձային պահին իրենց հուզող հարցերն ու խնդրանքները  ներկայացրին: Իսկ ես կողքից նայում էի ու մտածում. որքա՜ն համբերություն կա այս երիտասարդի մեջ, չէ՞ որ կարող էր եւ հետաձգել, զբաղվել հյուրերով, իշխանության ներկայացուցիչներով, բայց համբերատար բոլորի խոսքը լսում էր:
Հատկանշական է, որ նա երբեք խոստումներ չի տալիս, որ հետո՝ չիրականանալու դեպքում, սուտ դուրս գա, այլ ասում է՝ կաշխատեմ ընդառաջել, իսկ նման կերպ վարվում են միայն հեռուն տեսնող մարդիկ, պետական մտածողություն ունեցող պաշտոնյաները:
Քանի որ երկար տարիներ հասարակական հիմունքներով ղեկավարել եմ Կապանի կանանց խորհրդի նախագահի պաշտոնը, գիտեմ մարզկենտրոնի բնակչության մոտ 90 տոկոսին, նրանց տարբեր առիթներով հանդիպելիս եւ համայնքապետի մասին զրուցելիս մշտապես դրական կարծիք եմ լսում: Նկատել եմ, թե ինչպես նրա աշխատասենյակից քաղաքացիները դուրս են գալիս գոհ եւ, որ ամենակարեւորն է, ժպտալով, ինչը չափազանց հուսադրող է:
Գեւորգ Փարսյանն իմ, ինչու չէ՝ Կապանի բնակչության մեծ մասի կարծիքով, իսկապես եկել է աշխատելու ու շենացնելու Կապանը: Ձեռնարկել է մի շարք ծրագրեր: Առաջնահերթը, իհարկե, հրատապ լուծում պահանջող խնդիրներն են: Օրինակ՝ անբարեկարգ ճանապարհները, խափանված վերելակները, մայթեզրերը, հեղեղատները, ջրագծերի եւ կամուրջների նորոգումը, աչք շոյող կանգառները, որոնք հատուկ երանգներ են հաղորդում քաղաքին:
Նա մեծ ուշադրություն է դարձնում նաեւ խոշորացված համայնքի բնակավայրերին: Մի շարք գյուղեր արդեն ունեն բարեկարգ ճանապարհներ:
Գեւորգ Փարսյանը բավականին ակտիվ մասնակցում է Կապանի մշակութային կյանքին, ներկա է լինում տարատեսակ միջոցառումների:
Հաճախ է շփվում երիտասարդների հետ, լսում, քննարկումներ իրականացնում՝ ռիթմի մեջ պահելով քաղաքը:
Նման վերաբերմունքը մեծ ոգեւորություն է առաջացնում հատկապես երիտասարդների շրջանում:
Ինձ դուր է գալիս նրա պահվածքը, նաեւ հմուտ է գործընկերներ ունենալու հարցում: Համագործակցում է  տարածաշրջանի տնտեսվարող սուբյեկտների հետ,  իսկ դա միայն՝ հօգուտ մեր քաղաքի:
Կարծում եմ՝  կապանցին մեկ տարի առաջ ճիշտ ընտրություն է կատարել՝  վստահության քվե տալով Գեւորգ Փարսյանին: