«Կապանի Լեռնահարստացման Կոմբինատ» ՓԲ ընկերության գլխավոր տնօրեն Սասուն Ավետիսյանի շնորհավորական խոսքը Երկրաբանի օրվա առթիվ
06.04.2025 11:20
Հարգելի´ երկրաբաններ և երկրաբանությանը հարակից բնագավառների ներկայացուցիչներ, սրտանց շնորհավորում եմ մասնագիտական տոնի առթիվ։
Երկրաբանությունը լեռնային գործում կենսական նշանակություն ունեցող գիտակարգ է, իսկ երկրաբանության այն ճյուղը, որն անվանում են պաշարների երկրաբանություն, ուղղակի սերտաճած է լեռնային գործին և զարգանում է վերջինիս հետ համաչափ։ Պատահական չէ, որ հանքարդյունաբերության ոլորտում ներդրումային միջավայրը բարենպաստ է համարվում այնպիսի երկրներում, որտեղ պաշարների հետ կապված իրավակարգավորումները լեռնային գործի տնտեսական ռիթմին համահունչ զարգանում են և բարեփոխվում։ Եվ հակառակը՝ եթե երկրաբանական պաշարների վերաբերյալ տեղեկատվության պետական հավաստման հնացած մեխանիզմները և դրանց հիման վրա գործող, իրենց սպառած իրավական ինստիտուտները ժամանակին չեն արդիականացվում, ապա ոլորտում տնտեսավարման ճանապարհին հետադիմական խոչընդոտները խաթարում են ներդրումային միջավայրը և զրկում գործարարին խելամիտ կանխատեսումների հնարավորությունից։
Երկրաբանությունը բնավորություն կոփող, կամային որակներ ստեղծող, մարդուն համբերատար և հետևողական դարձնող մասնագիտություն է։ Փորձառու երկրաբանը միշտ գիտակցում է, որ իր այսօրվա աշխատանքի, գործելակերպի հետևանքներն ու արդյունքները դրսևորվելու են երկար տարիների կտրվածքով և իր յուրաքանչյուր պնդում, գործողություն վերլուծում է ապագայի վրա տարածվող այդ մեծ պատասխանատվության համատեքստում։
Մեր ներկա ձեռքբերումներում մեծ է երկրաբանական թիմերի վաստակը, և ապագայի ծրագրերի հաջողությունները նույնպես մեծ չափով պայմանավորված են լինելու նրանց աշխատանքի որակով և ճշգրտությամբ։
Լավ երկրաբանը միշտ պահանջված մասնագետ է, և այս առիթն օգտագործելով` մասնագիտական ընտրության առջև կանգնած երիտասարդներին կոչ եմ անում մտածել նաև երկրաբան դառնալու մասին, և եթե այս ճանապարհը ներդաշնակ է ձեր մտակերտվածքին, ապա համարձակ արեք առաջին քայլը, սա ստեղծագործ աշխատանքի և արժանապատիվ վաստակի լավ հնարավորություն է։
Եվս մեկ անգամ շնորհավորում եմ բոլոր երկրաբաններին այս պայծառ օրվա առթիվ, մաղթում եմ, որ միշտ «դաշտից» տուն վերադառնան ժպիտով և կատարած աշխատանքից բավարարվածության զգացումով։