Կապանի մարզադաշտը կհամապատասխանեցվի միջազգային չափանիշներին
Երկօրյա այցով Սյունիքի մարզում էին ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարի տեղակալ Կարեն Գիլոյանը, նախարարության սպորտի քաղաքականության վարչության պետ Նարինե Շահբազյանը, նրա տեղակալ Դավիթ Բաղումյանը։ Նրանք նախ եղան Կապանի մարզադաշտում, որ կառավարության որոշմամբ ճանաչվել է հանրության նկատմամբ գերակա շահ, այնուհետև մարզկենտրոնի սպորտի պատասխանատուների հետ քննարկեցին Կապանի մարզադաշտի հետագա ճակատագրի հարցը։
Կարեն Գիլոյանը փոխանցեց, որ Կապանի համայնքապետ Գևորգ Փարսյանի և ԶՊՄԿ կայուն զարգացման գծով տնօրեն Արմեն Ստեփանյանի հետ քննարկումներ է ունեցել, և հանգել են եզրակացության, որ մարզադաշտը լավագույնս կտնօրինի «Սյունիք» ֆուտբոլային ակումբը։ Բանախոսը նաև նշեց, որ պարտադիր պայման է լինելու Կապանի աթլետիկական դպրոցի պահպանումը։ Այդ առումով Կարեն Գիլոյանը նկատեց, որ ֆուտբոլային ակումբները սիրում են, որ ունենան զուտ ֆուտբոլային ստադիոն։ Բայց կառավարության որոշմամբ ամրագրված է, որ աթլետիկայի մարզադպրոցն իր պարապմունքներն անցկացնելու է մարզադաշտում և օգտվելու է ակումբի որոշակի աջակցությունից։
Կապանում ֆուտբոլային մարզադաշտը կվերակառուցվի և կբերվի պատշաճ տեսքի՝ համապատասխանեցնելով միջազգային մրցումային չափանիշներին։ Նշվեց նաև, որ Կապանի մարզադաշտի ենթակառուցվածքները ևս (տրիբունա, հանդերձարաններ, սանհանգույցներ) ունեն հիմնանորոգման կարիք։ Եթե այն պատկանի «Սյունիք» ֆուտբոլային ակումբին, որոշակի ներդրումների հնարավորություններ կլինի միջազգային ֆուտբոլային կազմակերպությունների՝  ՖԻՖԱ-ի կամ ՈՒԵՖԱ-ի կողմից, մասնավորապես, մոտավորապես 100 հազար եվրոյի աջակցություն կլինի, ինչը կուղղվի խաղադաշտի՝ բոլորովին նոր խոտածածկ ունենալուն։
Այս ամենով հանդերձ՝ մարզադաշտը կծառայի նաև համայնքապետարանին՝ մարզադաշտում սպորտային միջոցառումներ անցկացնելու համար։ Բայց պայմանով, որ դրանցից խաղադաշտի խոտածածկը չտուժի։
Նախարարության ներկայացուցիչները ծանոթացան մարզկենտրոնի և Քաջարան քաղաքի մարզադպրոցների ու մարզահամալիրների հնարավորություններին։