Կապանի միջազգային երաժշտական երրորդ փառատոն. օր հինգերորդ
Նախորդ օրը՝ հուլիսի 8-ին հանդիսավարը անակնկալ էր խոստացել, և Կապանի արվեստի պետական քոլեջի երգեհոնային դահլիճում անցկացվող միջազգային երաժշտական փառատոնի  համերգներից առաջ ավանդաբար անցկացվող հարցուպատասխանի փոխարեն բեմահարթակում երաժիշտներ էին՝ մի մասում Սլովակիայի Կոշիցա քաղաքից ժամանած գնչուների երաժշտախումբը Զոլթան Գայլասի գլխավորությամբ, մյուս մասում փառատոնի երաժշտական ակադեմիայի շնորհաշատ սաները: Հնչեցին գնչուական տաք ու կրակոտ մեղեդիներ: Մի քանի համար հետո բեմ բարձրացավ ջութակահար Հրաչյա Ավանեսյանը, և միասին հնչեցրին Վ. Մոնտիի «Չարդաշը»՝ ավելի աշխուժացնելով դահլիճում տիրող տրամադրությունը:
Փառատոնային համերգային ծրագիրը նոր ժանրեր է ներառում իր մեջ: Բեմից այս անգամ ջազային երաժշտություն հնչեց, համերգի խորագիրը՝ «Կատաղի ջազ». «Մարիան Պետրեսկու և ընկերներ»: Ջազմեն, դաշնակահար Մարիան Պետրեսկուն և ընկերներ՝ կոնտրաբասիստ Նիկողայոս Վարդանյանը և Հարություն Հարությունյանը (հարվածային գործիքներ) մեկուկես ժամ հաճելի զգացողությունների մեջ պահեցին դահլիճը, և երբ համերգային ծրագիրն ավարտվել էր, ևս երկու անգամ «ստիպեցին» ջազմենին տեղ զբաղեցնել դաշնամուրի մոտ: Իսկ ամենավերջում նրան բաց չէին թողնում՝ հետը լուսանկարվելով: