Կապանի միջազգային երաժշտական երրորդ փառատոն. օր իններորդ
Փառատոնի հուլիսի 12-ի օրն առավել քան հագեցած էր։ Նախ կեսօրին  կայացող «Ապագա աստղերի» համերգները  պակաս դիտարժան չեն , որքան փառատոնի ծրագրով կայացողները։ Այս անգամ տեղի ունեցավ փառատոնի օրերին կազմավորված և Կապանի երաժշտական դպրոցների ջութակահար սաներով կազմված նվագախմբի կատարումը հնչեց Օսկար Ռիդինգի «Կոնցերտ սի մինոր» ստեղծագործության առաջին մասը՝ դիրիժոր՝ Սամվել Ավանեսյան, մենակատար՝ Էմմի Սարգսյան (վեց տարեկան)։
Փառատոնի վարպետաց դասերի երիտասարդ մասնակիցները՝ ճանաչված երաժիշտների՝ Հայկ Կազազյանի, Անդրեյ Գրիդչուկի, Կարեն Շահգալդյանի, Հրաչյա Ավանեսյանի ընկերակցությամբ հնչեցրին Բախի, Վիվալդիի և այլ նշանավոր կոմպոզիտորների ստեղծագործություններ։
Հանդիսատեսին անակնկալ էր սպասվում երեկոյան արդեն երկրորդ անգամ փառատոնի հյուրն էր Ֆլորիան Լեոնարդը, ում ընկերությունը ջութակի վաճառքով զբաղվող առաջատար ընկերություններից մեկն է ամբողջ աշխարհում։ Նա ձեռնունայն չէր եկել, այս անգամ ևս երգեհոնային դահլիճի կից սրահում կազմակերպվեց Անտոնիո Ստրադիվարիուսի և Ջուզեպպե  Գվարներիի հինավուրց ջութակների  և մի թավջութակի  ցուցադրություն։ Սա դեռ ամենը չէ։ Համերգից հետո հանդիսականների մի մասը չշտապեց հեռանալ։ Ցուցադրությանը ծանոթանալուց հետո նրանք տեղ գրավեցին դահլիճում, իսկ երաժշտական գործիքները տեղափոխվեցին բեմահարթակ։ Աշխարհահռչակ ջութակահար Վադիմ Ռեպինը,  ում համերգը նախատեսված է հուլիսի 14-ին և 15-ին, միջազգային համարում ունեցող ջութակահարներ Հայկ Կազազյանը, Կարեն Շահգալդյանը, Հրաչյա Ավանեսյանը նվագեցին հինավուրց այդ գործիքներով՝ դահլիճը լցնելով աստվածային մեղեդիներով։
Իսկ փառատոնի իններորդ համերգը դաշնամուրային էր, ելույթ ունեցան միջազգային ճանաչում ունեցող դաշնակահարներ Իդո Բար-Շայը (Իսրայել) և Դոնգ Հյեկ Լիմը (Հարավային Կորեա)՝ կապանցի հանդիսատեսին և փառատոնի հյուրերին հիացնելով կատարողական բարձր արվեստով։