Կապանում նշեցին Արցախի անկախության հռչակման տարեդարձը
Արցախի անկախության հռչակման 30-ամյակին նվիրված հանդիսություն տեղի ունեցավ նաեւ Կապանում, որ մեկնարկեց Գարեգին նժդեհի հրապարակից: Երթն անցավ մեծ նվիրյալի անունը կրող եւ Սմբատ-Մելիք Ստեփանյան փողոցներով մինչեւ Գարեգին Նժդեհի հուշահամալիր:  Արցախի օրվան պատշաճող  խոսքեր հնչեցրին  Կապանի հոգեւոր հովիվ Տեր Խաչատուր քահանա Հայրապետյանը  եւ ՀՅԴ  Բյուրոյի գրասենյակի սյունիքյան գործիչ Գոռ Մաթեւոսյանը: Տոնական մթնոլորտը լրացվեց ազգային-հայրենասիրական երգ ու պարով: Հանդես եկան  Կապանի մշակույթի կենտրոնի «Նարա դանս» պարային խումբը (պարուսույց՝ Նարինե Մովսիսյան), մեներգիչ Էմիլ Հարությունյանը եւ ուրիշներ: Կազմակերպվել էր լուսանկարային ցուցահանդես, որն արտացոլում էր Արցախյան գոյամարտի դրվագներ, ներառված էին Արցախյան պատերազմի նվիրյալների լուսանկարներ:
Վերջում բոցկլտաց խարույկը: Կրակը բերվել էր Բաղաբուրջի հուշահամալիրից,  որտեղ հավերժական քնով ննջում են Արցախյան  պատերազմի կապանցի մասնակիցները: Կրակը տեղ հասցրին Արցախյան պատերազմի մասնակիցներ հայր եւ որդի  Ռուբեն եւ Արմեն Հովհաննիսյանները, ընդ որում Ռուբենը նաեւ Արցախյան առաջին պատերազմի մասնակից է:
Միջոցառումը կազմակերպել էր ՀՅԴ  Հայաստանի երիտասարդության միության  Կապանի խումբը եւ ՀՅԴ  Կապանի Արամ Մանուկյան կոմիտեությունը՝ Հայ հեղափոխական  դաշնակցության  բյուրոյի աջակցությամբ: