Կառավարությունն առաջարկում է թատրոններն ու մշակութային այլ հաստատություններն անվանել պետական, ոչ թե ազգային
Մշակութային հաստատություններն իրենց անվանման մեջ պետք է ունենան «պետական» բառը՝ «ազգային» բառի փոխարեն։ Այս մասին Ազգային ժողովում քննարկվել է կրթության, գիտության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության և սպորտի հարցերի մշտական ​​խորհրդարանական հանձնաժողովի նիստում՝ սեպտեմբերի 3-ին «Մշակույթի ոլորտի օրենսդրության հիմունքների մասին» օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին օրինագծի քննարկման ժամանակ հայտարարեց կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի փոխնախարար Դանիել Դանիելյանը։
«Բարձրացնելով պետությունը, պետականությունը, պետական ​​արժեքները՝ առաջարկում ենք գործող օրենքում «ազգային» բառը փոխարինել «պետական» բառով։ Այսպիսով, հաստատությունները՝ թատրոններն ու դահլիճները, որոնք մինչ այժմ հիմնված էին «ազգային» բառի վրա, այսուհետ կրելու են «պետական» բառը»,- պարզաբանեց Դանիելյանը։
Փոխնախարարը հավելեց, որ պետք է ձևավորվի «կառավարության գործունեության հայեցակարգ»։
«Եթե որեւէ թատրոն պետական ​​կարգավիճակ ունի, ապա նրա գործունեությունը պետք է լինի համազգային։ «Պետություն», «պետական» և «պետականություն» բառերն ավելի բարձր գնահատելու կարիք կա»,- նշեց կառավարության ներկայացուցիչը։
Որոշ քննարկումներից հետո այս օրենսդրական նախաձեռնությունը դրական կարծիք է ստացել խորհրդարանական մշտական ​​հանձնաժողովի կողմից։