Կառավարությունը Ամուլսարի եզրակացությունը կստանա եկող շաբաթ
Այսօր կառավարության նիստում օրակարգային հարցերին անցնելուց առաջ ՀՀ Քննչական կոմիտեի նախագահ Հայկ Գրիգորյանը պատասխանեց Ամուլսարի հանքավայրում փորձագիտական եզրակացության վերաբերյալ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հարցադրումներին: Ն. Փաշինյանին հետաքրքրում էր, թե ի՞նչ փուլում է անկախ փորձագիտական խմբի եզրակացությունը, որպեսզի կառավարությունը կարողանա հետագայում նախանշել իր անելիքները:
Քննչական կոմիտեի նախագահը հիշեցրեց, որ Քննչական կոմիտեի և «Էլարտ» ընկերության հետ պայմանավորվածություն էր ձեռք բերվել փորձագիտական եզրակացությունը ստանալ մայիսի 31-ին: Մայիսի 15-ին ընթացիկ հաշվետվությամբ արձանագրվել է, որ չկա որևէ փաստաթղթային բաց՝ փորձաքննությունը կատարելու և նախնական եզրակացությունը նախանշված ժամկետում ներկայացնելու համար: Փաստաթղթի թարգմանությունը օգոստոսի 7-ի առավոտյան է հանձնվել Քննչական կոմիտեին։
Ա. Գրիգորյանը վարչապետից ժամանակ խնդրեց վերջնական սրբագրումների համար և խոստացավ մինչև օգոստոսի 13-ը այն ներկայացնել կառավարությանը։
Նշենք, որ «Էլարտ» ընկերությունն իրականացրել է ջրային ռեսուրսների, կենսաբազմազանության, օդի որակի վրա ազդեցության գնահատում: Իսկ նախնական եզրակացությունը բաղկացած է 341 թերթից: