Կարմիր խաչը միջոցներ է ձեռնարկում այսօր Ադրբեջանում մահացած 84-ամյա քաղաքացու դին ՀՀ-ին փոխանցելու համար
Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեն միջոցներ է ձեռնարկում այսօր Ադրբեջանում մահացած հայ գերու՝ 84-ամյա Միշա Մելքումյանի դին հնարավորինս արագ ընտանիքին փոխանցելու համար։
Միշա Մելքումյանի մահվան մասին այսօր առավոտյան հայտնեց ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը։ Խոսքն այն գերու մասին է, ում երեկ քաղաքացիական մյուս անձի եւ զինծառայողների աճյունների հետ Հայաստան վերադարձնելու հնարավորություն չեղավ նրա առողջական վիճակի պատճառով։
Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեն հայաստանյան գրասենյակի հաղորդակցման եւ կանխարգելման ծրագրերի ղեկավար Զառա Ամատունին «Հայկական ժամանակ»-ի հետ զրույցում ասաց, որ Միշա Մելքումյանին իրենց աշխատակիցները, բժիշկը այցելել էին, եւ, իրենց գնահատմամբ էլ, նա առողջական խնդիրներ է ունեցել․ «Երբ ձեռք էր բերվել համաձայնություն այդ երկու քաղաքացիական անձանց Վրաստանի միջոցով ՀՀ-ին արտահանձնելու մասին, որոշում կայացվել էր նախ կնոջը բերել, իսկ տարեց տղամարդուն այդ պահին, նաեւ մեր գնահատմամբ, շատ դժվար էր լինելու տեղափոխել՝ ելնելով նրա վիճակից»։ Թե կոնկրետ ինչ վիճակում է նա եղել, առողջական ինչ խնդիրներ է ունեցել, գիտակցություն ունեցել է, թե ոչ, Ամատունին չմանրամասնեց՝ վստահեցնելով, որ մշտապես կապի մեջ են եղել կողմերի, նաեւ՝ Միշա Մելքումյանի ընտանիքի անդամների հետ․ «Մահվան հանգամանքները եւս մանրամասնել չեմ կարող, սակայն կարող եմ ասել, որ պահվող անձանց ցանկացած հարց մենք քննարկում ենք իշխանությունների եւ ընտանիքի հետ, հանրայնորեն հայտնել չենք կարող»։
Պաշտպանության նախարարության տվյալներով՝ երեկ հայկական կողմին է փոխանցվել ռազմական գործողությունների ընթացքում զոհված 29 հայ զինծառայողի մարմին, նաեւ՝ 1 քաղաքացիական անձ։ Անդրադառնալով այս հանգամանքին՝ Զառա Ամատունին ասաց, որ երեկ այս մեկ գործողությունն է եղել․ «Ինչ վերաբերում է հետագային, մենք պատրաստակամ ենք եւ կողջունենք, որ կողմերը շարունակեն այդ գործողությունը»։