Կարվեն բոլոր խելամիտ քայլերը. Փաշինյանը ԱԺ-ում հանդիպումներ է ունենում խմբակցությունների հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ազգային ժողովի պատգամավոր Նիկոլ Փաշինյանը, ով «Ելք» խմբակցության կողմից պաշտոնապես առաջադրվել է որպես ՀՀ վարչապետի թեկնածու, խորհրդարանում պատրաստվում է հանդիպումների խմբակցությունների հետ:
Փաշինյանը հանդիպումներից առաջ լրագրողներին ասաց, որ քննարկման թեման ներքաղաքական ճգնաժամի հանգուցալուծումն է: «Անհրաժեշտ է ստեղծել աշխատանքային, համերաշխության մթնոլորտ: Փակել թշնամանքի էջը, բոլոր հարցերի քննարկման համար պայմաններ ստեղծել»,-«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ նշեց Փաշինյանը:
Նա ապագա ծրագրերի ու վարչապետ ընտրվելու դեպքում քայլերի վերաբերյալ լրագրողների բազմաթիվ հարցերին ի պատասխան նշեց, որ դեռ վարչապետի թեկնածու է, ոչ թե վարչապետ եւ այդ հարցերին կպատասխանի ընտրվելու դեպքում միայն: Այդուհանդերձ կառավարություն ձևավորելու հարցում կադրային խնդիր ունենալը բացառեց, նշեց, որ կա գաղափար հանելու ռեյտինգային ընտրակարգը: Չնայած այս ամենին՝ չի կարող պնդել, որ խորհրդարանում մեծամասնություն կազմող ուժը՝ ՀՀԿ-ն, բոլոր փոփոխություններին կողմ է քվեարկելու:
«Այս պահին ոչ մի համաձայնություն դեռ իշխող ուժի հետ չկա: Կա պայմանավորվածություն հանդիպման, որը կկայանա ապրիլի 30-ին»,-ասաց Փաշինյանը:
Ինչ վերաբերում է կոալիցիա կազմելուն, Փաշինյանը նշեց. «Կանգնած ենք ներքաղաքական ճգնաժամը հանգուցալուծելու անհրաժեշտության առջև, բոլոր խելամիտ քայլերը, որոնք անհրաժեշտ կլինեն անել ներքաղաքական ճգնաժամի հանգուցալուծման համար, կարվեն: Դա չի նշանակում, որ խոսում եմ որեւէ կոնկրետ սցենարի մասին»:
«Ելք» խմբակցությունն ապրիլի 30-ին Փաշինյանին միաձայն առաջադրել է որպես վարչապետի թեկնածու: Ազգային ժողովի մյուս երեք խմբակցությունները՝ ՀՀԿ, «Ծառուկյան» եւ ՀՅԴ, հայտարարել են թեկնածու չառաջադրելու մասին: Վարչապետի ընտրությունը խորհրդարանում նախատեսված է մայիսի 1-ին: