Կատարելով սահմանադրական պարտքը
Նարեկ Խաչատրյանը  Քաջարանի N1 միջնակարգ դպրոցն ավարտելուց հետո ընդունվեց Հայաստանի ազգային պոլիտեխնիկական համալսարանի «Տնտեսագիտության  տրանսպորտային համակարգեր» ֆակուլտետ: Առաջին կուրսի առաջին քննաշրջանի քննությունները հանձնելուց հետո մեկնեց ազգային բանակ: Ծառայությունն անցկացրեց Մատաղիսում տեղակայված զորամասում: Այդ առիթով ասում է. «Մատաղիսն արյան գնով պահպանված տարածք է, այնտեղ այնքան արյուն է թափվել, որ դու չես կարող նահանջել, թեկուզ մի սանտիմետր  հող  զիջել թուրքերին: Սահման չունեցող պատասխանատվության զգացումով ես համակվում, երբ գիտակցում ես, որ այդտեղ քո ընկերոջ, քեզնից առաջ այդտեղ կանգնածի արյունն է  թափվել»:
Ինչպես տեղեկացնում է Նարեկ Խաչատրյանը, ծառայության ընթացքում 12 անգամ արժանացել է խրախուսանքի՝ անվանական ժամացույց, պատվոգիր, «Մատաղիսի պատվավոր զինծառայող» կրծքանշան, շնորհակալական նամակներ: Ահա ինչպես է ներկայացնում ծառայության ընթացքը. «Սկզբնական շրջանում անհարմարության զգացում ես ունենում, այնուհետեւ աստիճանաբար կարգապահությունը մտնում է մեջդ, մանավանդ որ գիտակցում ես, որ ծառայում ես առաջին կարգի զորամասում: Զգում ես, որ չես կարող սխալվել, քանզի նման դեպքում ոչ միայն դու կարող ես տուժել, այլ կողքիններդ»:
Երբ վերջերս մարզկենտրոն Կապանում զինակոչիկների երկրորդ խումբն էր մեկնում հանրապետական հավաքակայան, այդ առիթով կազմակերպված հանրահավաքի ժամանանակ հրապարակվեց Նարեկ Խաչատրյանի օրինակելի ծառայության առիթով զորամասի հրամանատարության շնորհակալական նամակը՝ ուղղված  Սյունիքի զինկոմ, գնդապետ Արարատ Մանուչարյանին: Ի դեպ, այդ հանրահավաքի ժամանակ Նարեկ Խաչատրյանը մաղթանքի խոսքեր ուղղեց բանակ մեկնող երիտասարդներին:
- Պիտի հիշեք, որ ձեր ապրած ամեն րոպեն 60 վայրկյանից ավելին պիտի լինի: Պիտի մշտապես արժեւորեք ձեր կատարած գործը, որովհետեւ այնտեղ սրբություն եք հսկելու՝ մեր երկրի սահմանը՝ ապահովելով այստեղ կանգնած յուրաքանաչյուրի խաղաղ անդորրը: Դուք պիտի ձեր գործը կատարեք փառքով ու պատվով եւ նույն փառքով ու պատվով  տուն դառնաք: Երբեք չերկնչեք ոչնչից, ձեր ամեն մի քայլում վստահ եղեք: Թող ձեր բազուկներում միշտ ուժն անպակաս լինի: Ինքն էլ պատվով ավարտելով պարտադիր զինվորական ծառայությունը, շարունակելու է ուսումը նախընտրած մասնագիտությամբ: