Կավճուտ բնակավայրի ևս մի հիմնախնդիրը լուծվեց
Քաջարան համայնքի Լեռնաձորի Կավճուտ բնակավայրը խմելու ջուր ստացավ:  Տասնամյակներ ի վեր գյուղը խմելու և ոռոգման ջրի սուր խնդիր ուներ: Կյանքի կոչվեց մի ծրագիր, որ իրականություն դարձավ  Հայաստանի Հանրապետությունում Ճապոնիայի դեսպանատան և Քաջարանի համայնքապետարանի համագործակցության շնորհիվ:
Հունվարի 29-ին Սյունիքի մարզպետարանում տեղի ունեցած հանդիպումից հետո Ճապոնիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան պարոն Աոկի Յուտական այցելեց Քաջարան: Համայնքապետարանում անկեղծ զրույց կայացավ  երկու կողմի համագործակցության շուրջ:
«Անհամբերությամբ սպասում եմ, որ ժամանեմ Կավճուտ, խմեմ այդ ջուրը, տեսնեմ մեր ծրագրի արդյունքը», - ասաց Ճապոնիայի դեսպանը:
Կավճուտցիները հավաքված էին Արման Միքայելյանենց տան բակում, որտեղ ծորակ էր տեղադրված: Իսկ մինչ այդ նոր կառուցված ճանապարհով հավաքվածները բարձրացան դեպի օրվա կարգավորման ջրամբար և քլորացման կայան: Դրանց մուտքը երիզող ժապավենը կտրեցին Քաջարանի համայնքապետ Մանվել Փարամազյանն ու Ճապոնիայի դեսպանը, որից հետո ծանոթացան կատարված աշխատանքներին:
«Ջուրը կյանք է, դուք մեր բնակավայրին նոր կյանք պարգևեցիք», - ասում են կավճուտցիները:
Աղանդերի սեղանի շուրջ եղան շնորհավորանքներ և բարեմաղթանքներ: Համայնքապետը հայտնեց, որ օրակարգում են Կավճուտի ներհամայնքային ճանապարհների ասֆալտապատումը և փոքրիկ պուրակի կառուցումը:
Սա ՀՀ-ում Ճապոնիայի արտակարգ և լիազոր դեսպանի երկրորդ այցն էր Սյունիքի մարզ, և տեսնելով նրա տրամադրությունը, վստահաբար կարելի էր ենթադրել, որ տպավորված է այցից: