Կայուն սկզբունքներ, հարուստ ավանդույթներ
Ծննդյան 60-ամյակն այն բարձունքն է, որտեղից կարելի է չափել անցած ճանապարհի ձեռքբերումները, հաջողությունները: Մեր քաղաքում պատկառելի վաստակ, կրթության մեջ ուրույն խոսք ասած ու սիրված մանկավարժների հոբելյաններին անդրադառնալը, դպրոցի  ղեկավարության  ու կոլեկտիվի անունից նրանց երախտագիտության եւ գնահատանքի խոսք հղելը բարի ավանդույթ է: Կապանի N13 հիմնական դպրոցի  տնօրեն Զավեն Պապիկի Ստեփանյանի, բազմավաստակ մանկավարժի, բարեսիրտ ու համեստ մարդու  ծննդյան հոբելյանն է:
Զավեն Ստեփանյանի մանկավարժական անցած ուղին, կարելի է անվարան ասել, նշանավոր է անխոնջ ու բեղմնավոր աշխատանքով, հարուստ ավանդույթներով ու կայուն սկզբունքներով, հայրենի կրթության ու գիտության զարգացման գործին ծառայելու մեծ մղումով ու անմնացորդ նվիրումով: Նրա լավատեսությունն ու ձգտումները հաստատ նպատակադրումներ են ունեցել` կրթվելու ու զարգանալու, դառնալու իր գործի նվիրյալ, վառ անհատականություն: Գործունեությունն ուղղված է եղել հայ դպրոցի ու մանկավարժության զարգացմանը, աճող սերնդի կրթության ու դաստիարակության սուրբ ու պատվավոր գործին: Նրա կյանքն ու գործունեությունը կարող են շատ-շատերի համար օրինակ ծառայել:
Բարյացակամ մարդու կերպար, որի հետ երկար տարիների համատեղ աշխատանքից ստանում ես  բերկրանք, վարակվում  մարդասիրությամբ ու բարությամբ:
Մեծ մանկավարժն իր առաքելությունն  իրականացրել է բարեխղճորեն, մեծ պատասխանատվությամբ, կարողացել է դիմագրավել ժամանակի մարտահրավերներին եւ պահել հայկական կրթօջախի դիմագիծը, ու ժամանակի հոլովույթում ավելի է ընդգծվում նրա մեծությունը: Մեծ մտավորականի ծննդյան 60-րդ տարեդարձը լավ առիթ է կրկին անդրադառնալու նրա գործունեությանը:
Վաստակաշատ մանկավարժի ուսանելի կյանքի ու արգասավոր գործունեության մասին համառոտակի փաստագրական տվյալներ:
1977թ. ավարտելով Երեւանի Վ. Յա. Բրյուսովի անվան ռուսաց եւ օտար լեզուների  պետական մանկավարժական ինստիտուտը, աշխատանքային գործունեությունը սկսել է Շրվենանցի եւ Վ. Խոտանանի դպրոցներից, որպես անգլերենի ուսուցիչ: 1980-1991թթ. աշխատել  է Կապանի N5 հիմնական /նախկին N27 գիշերօթիկ միջնակարգ/ դպրոցում որպես ուսուցիչ, դաստիարակ, 1991թ. մինչեւ 2012թ. նույն դպրոցում որպես փոխտնօրեն: 2012թ-ից աշխատում է Կապանի N13 հիմնական դպրոցում որպես տնօրեն: 2001թ. մասնակցել է դպրոցի վարչական աշխատողների փորձի փոխանակման ծրագրին ԱՄՆ-ի Մասաչուսեթս նահանգում, 2003թ-ին  «Քաղաքացիական կրթություն» փորձի փոխանակման ծրագրին՝ ԱՄՆ-ի Մոնտանա նահանգում: Բարձր է գնահատվել երկարամյա մանկավարժի ու տնօրենի ծանրակշիռ վաստակը: Նա արժանացել է բազմաթիվ  պատվոգրերի ու շնորհակալագրերի:
Բազմահմուտ ստեղծագործական որոնումների, եռանդուն աշխատանքի շնորհիվ կրթօջախը նա  դարձրել է մի գիտական լաբորատորիա, նշում են կոլեկտիվի անդամները, գործունեությունը  բազմաբովանդակ է, որի գլխավոր նպատակը հայապահպանությունն է, հոգեւոր-մշակութային արժեքների պահպանումը: Անգնահատելի է Զավեն Ստեփանյանի կազմակերպչական գործունեությունը: Նա այսօր կրթօջախը դարձրել է մանկավարժական կադրերի պատրաստման դարբնոց:
Հարգելի՛ պարոն Ստեփանյան,  այս հաճելի առիթով շնորհավորանքի խոսք ենք հղում Ձեզ, քանզի հիշատակում են հիշարժանը, մեծարում են արժանավորին: Թող Ձեր ստեղծագործական ինքնայրումի եւ անսպառ ինքնաբաշխումի իմաստավոր առաքելությունը հարատեւի` ի նպաստ մատաղ սերնդի կրթության ու դաստիարակության, ի սեր  Ձեր  բոլոր մերձավորների: Շնորհավոր տարեդարձդ: