Կենսաթոշակներն ու նվազագույն աշխատավարձը 2023թ–ի հունվարից կբարձրանան. Փաշինյան
Վարչապետի խոսքով` այս պահի դրությամբ հարկային եկամուտների պլանը գերակատարվել է 47 մլրդ դրամով, ինչը թույլ է տալիս լավատեսական կանխատեսումներ անել ու նաև հաջորդ տարվա որոշակի սոցիալական ծրագրեր մշակել։
2022թ–ի առաջին կիսամյակի հարկային եկամուտների պլանը 60 մլրդ դրամով կգերակատարվի։ Այսօր կառավարության նիստում հայտարարեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը` հիշեցնելով, որ տարվա առաջին 5 ամիսների ցուցանիշներով գրանցված տնտեսական ակտիվության աճը նախորդ տարվա մայիսի համեմատ կազմել է 13 տոկոս։
«Լավ ցուցանիշների մեջ կան նաև մտահոգություն առաջացնող ցուցանիշներ։ Մասնավորապես` արդյունաբերական արտադրանքի ծավալն աճել է ընդամենը 2 տոկոսով, և, իհարկե, գնաճային բարձր ֆոնն է պահպանվում, որը մտահոգիչ է։ Բայց հնգամսյա ցուցանիշներով մենք դուրս ենք եկել երկնիշ տնտեսական աճի գոտի»,– ասաց Փաշինյանը։
«2023թ–ի հունվարի 1-ից մենք կունենանք կենսաթոշակների բարձրացում, որոնց բանաձևերի մասին առաջիկայում ավելի մանրամասն կխոսենք։ Կունենանք նվազագույն աշխատավարձի բարձրացում։ Նախատեսվում է, որ նվազագույն աշխատավարձը 68 000 դրամից կդառնա 75 000 դրամ, որն արդեն գործակիցներով կհաշվարկվի»,– ասաց Փաշինյանը։
Նա նաև հայտնեց, որ 2023թ–ից նախատեսվում է նաև մինչև 2 տարեկան երեխաների խնամքի նպաստն ավելացնել` ներկայիս 28 600-ից դարձնելով 30 600 դրամ։