Խախտումների պատճառով հանքավայրերի շահագործողները զգուշացում են ստացել. նախարար
Հայաստանի 10 մետաղական և 146 ոչ մետաղական հանքավայրեր շահագործող ընկերություններին նախարարության կողմից տրվել են զգուշացումներ: Այս մասին այսօր իր պաշտոնավարման 100 օրն ամփոփող ասուլիսում ասաց ՀՀ էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարար Արթուր Գրիգորյանը:
Նա նշեց՝ դրանցում շահագործման օրինականության հետ կապված խախտումներ են արձանագրվել անցկացված ուսումնասիրությունների արդյունքում:
«Հանքարդյունաբերության ոլորտում կատարվել է շատ խորը ուսումնասիրություն: Այսօր ՀՀ-ում ունենք 27 մետաղական հանքավայրի շահագործման վերաբերյալ տրված լիցենզիաներ, և ինձ համար առաջնահերթ խնդիր էր ուսումնասիրել մետաղական հանքավայրերի կողմից շահագործման իրավիճակը: Արդյունքում 10 մետաղական հանքավայրերի արդեն տրված են զգուշացումներ: 146 ոչ մետաղական հանքավայրերի նույնպես տրվել են զգուշացումներ», – ասաց Արթուր Գրիգորյանը:
Նա նշեց՝ նախարարության կողմից զգուշացվելուց հետո հանքավայրերը շահագործող ընկերությունները պարտավոր են վերացնել առկա թերություններն 90 օրվա ընթացքում:
«Եթե դա չկատարեն, կզրկվեն լիցենզիայից», – նշեց նախարարը: