Ղարաբաղի բնակիչների անվտանգության երաշխիքները, նրանց իրավունքների ապահովումը պետք է որոշեն Ղարաբաղի և Բաքվի ներկայացուցիչները. Լավրով
20.03.2023 21:00
ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը հայտարարել է, որ ռուսական կողմը պաշտպանում է Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի դիրքորոշումն Արցախի և Ադրբեջանի միջև երկխոսության անհրաժեշտության վերաբերյալ։
Մոսկվայում ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանի հետ ասուլիսի ժամանակ այս մասին հայտարարեց ՌԴ արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը։
«Մենք պաշտպանում ենք այն դիրքորոշումը, որը ժամանակին հայտարարել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ ընդգծելով, որ ելնում է նրանից, որ Ղարաբաղի (Արցախի Հանրապետություն) բնակիչների անվտանգության երաշխիքները, նրանց իրավունքների ապահովումը պետք է որոշեն Ղարաբաղի (Արցախի Հանրապետություն) և Բաքվի ներկայացուցիչները։
Մենք այս հարցում խրախուսում ենք կողմերին, և Հայաստանն իհարկե նույնպես շահագրգռված է դրանում»,- ասել է նա ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանի հետ համատեղ ասուլիսում։
Լավրովը նշել է, որ կարևոր է հասկանալ, թե որքան որակյալ կլինեն կողմերի միջև այդ պայմանավորվածությունները։
Որպես օրինակ՝ ՌԴ ԱԳՆ ղեկավարը բերել է մինսկյան համաձայնագրերը, որոնցում ասվում էր, որ Ուկրաինայի արևելյան շրջանի բնակիչները պետք է իրենց մայրենի լեզվի, երեխաներին մայրենի լեզվով ուսուցանելու, այդ լեզվի կիրառմամբ ապրելու և աշխատելու, իրենց մշակույթը, կրոնը պահպանելու, տեղական ինքնակառավարման հնարավորություն և իրենց հայրենակիցների հետ որոշ տնտեսական, առևտրային հարաբերություններ ուենանլու իրավունքներով օժտված լինեն։
«Կարծում եմ, որ մոտավորապես նույն իրավունքների փաթեթն անհրաժեշտ կլինի ղարաբաղցիներին»,- ասել է Լավրովը՝ նշելով, որ ամեն ինչ կախված է նրանից, թե որքանով արժանավայել կյանքի կկոչվեն պայմանավորվածությունները։