«Ղարաբաղի հայ բնակչության անվտանգության հարցը բացառապես Ադրբեջանի ներքին գործն է». Հաջիեւ
Ադրբեջանի նախագահի աշխատակազմի արտաքին քաղաքականության վարչության ղեկավար Հիքմեթ Հաջիեւը ադրբեջանական լրատվամիջոցներին տված հարցազրույցում Հայաստանին մեղադրել է «ոչ կառուցողական դիրքորոշման մեջ», ինչի պատճառով իբր հնարավոր չի եղել խաղաղության պայմանագիր կնքել Երեւանի եւ Բաքվի միջեւ՝ մինչեւ 2022 թվականի ավարտը։
Այս առնչությամբ Հաջիեւը հայտարարել է, որ «Հայաստանը փորձել է Ղարաբաղի հարցը ներառել խաղաղության համաձայնագրում, սակայն նման մոտեցումն անընդունելի է Ադրբեջանի համար»։
«Ղարաբաղում ապրող հայ բնակչության անձնական իրավունքների եւ անվտանգության հարցը բացառապես Ադրբեջանի ներքին գործն է, եւ Ադրբեջանը իր ինքնիշխանության հետ կապված հարցեր չի քննարկի երրորդ կողմերի, այդ թվում՝ Հայաստանի Հանրապետության հետ։
Ղարաբաղյան հակամարտությունը լուծված է, Ղարաբաղը Ադրբեջանի տարածքն է։ Ադրբեջանի համար ղարաբաղյան հարցը դուրս է եկել միջազգային օրակարգից։ Պատահական չէ, որ Բրյուսելի, Մոսկվայի, Պրահայի, Սոչիի հանդիպումներում ընդունված փաստաթղթերում Ղարաբաղի մասին խոսք չկա։
Ղարաբաղում ապրող հայերի իրավունքների եւ անվտանգության հարցը կլուծվի Ադրբեջանի Սահմանադրությանը եւ օրենքներին համապատասխան։ Նրանց համար հատուկ արտոնություններ չկան։ Ինչպես ասացի, այս հարցը Հայաստանի եւ այլ երկրների հետ կապ չունի», - ասել է Հաջիեւը։