Խնձորեսկում գործարկվեց հատիկաընդեղենի գործարանը, իսկ Գորիս քաղաքում ունեցանք ևս մեկ հիմնանորոգված փողոց ու մանկապարտեզ
Օգոստոսի 29-ին Գորիս համայնքի Խնձորեսկ գյուղում գործարկվեց հատիկաընդեղենի նորաշեն գործարանը, որը կառուցվել է ՀՀ կառավարության, Գորիսի համայնքապետարանի, ՄԱԿ-ի Պարենի համաշխարհային ծրագրի և Չինաստանի կառավարության համագործակցության շրջանակում:
Մինչ այդ 50 տնտեսություն (տվյալ ծրագրի շրջանակում) ստացել էր հացահատիկաընդեղենի սերմացու, տնտեսություններին տրամադրվել էր գյուղտեխնիկա՝ աշխատանքները կազմակերպելու համար:
Նորագույն սարքավորումներով զինված գործարանը՝ իր տեսակով, միակն է մարզում: Այդտեղ տեսակավորվելու և փաթեթավորվելու է տեղական արտադրանքը:
Գործարանի բացման արարողությանը ելույթ ունեցան Հայ առաքելական եկեղեցու Սյունյաց թեմի առաջնորդական տեղապահ հոգեշնորհ Տեր Մակար վարդապետ Հակոբյանը, ՄԱԿ-ի Պարենի համաշխարհային ծրագրի ներկայացուցիչ Նաննա Սկաուն, Հայաստանում Չինաստանի արտակարգ և լիազոր դեսպան Յան Յոնգը, Գորիսի համայնքապետի տեղակալ Իրինա Յոլյանը:
Գործարանի բացման արարողությանը մասնակցում էր Գորիս համայնքի ղեկավար Առուշ Առուշանյանը:
Նույն օրը Գորիս քաղաքում տեղի ունեցավ մի շարք տարածքների բացման արարողություն, որոնց հիմանորոգումն իրականացվել էր ՀՀ կառավարություն և համայնք համաներդրումային ծրագրով:
Մասնավորապես հիմնանորոգվել է Գորիսի «Ավանգարդ» 5-րդ թաղամասի 2,2 կմ երկարությամբ ճանապարհը՝ համապատասխան ենթակառուցվածքներով (ծրագրի արժեքը՝ 199 մլն դրամ, որի 55 տոկոսը տրամադրել է ՀՀ կառավարությունը):
ՀՀ կառավարության և «Հայաստանի տարածքային զարգացման հիմնադրամի» համագործակցությամբ վերակառուցվել են Գորիս քաղաքի Գետափնյա թաղամասի, ինչպես և Վարարակն գետի հարակից մայթերը:
Հիմնանորոգվել է նաև Գորիս քաղաքի թիվ 3 մանկապարտեզի շենքը (ծրագրի արժեքը՝ 223 մլն դրամ, որի 80 տոկոսը կառավարության ներդրումն է):