Խոնարհում ճարտարապետ, հնագետ Ստեփան Նալբանդյանի հիշատակին
Հունվարի 24-ին մահացել է ճարտարապետ Ստեփան Նալբանդյանը:
ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի եւ սպորտի նախարարությունը խորը վշտով տեղեկացնում է, որ 62 տարեկան հասակում կյանքից հեռացել է վերականգնող ճարտարապետ Ստեփան Նալբանդյանը:
Ստեփան Նալբանդյանը ծնվել է 1958 թ. նոյեմբերի 4-ին: Սովորել եւ ավարտել է Ճարտարապետության եւ շինարարության Հայաստանի ազգային համալսարանի (նախկինում Կ. Մարքսի անվան պոլիտեխնիկական ինստիտուտ) ճարտարապետության ֆակուլտետը:
1988 թ. երկրաշարժից հետո «Երկիր եւ մշակույթ» հայաստանյան մասնաճյուղի նախագահն էր եւ այդ կազմակերպության միջոցներով իրականացրել է ՀՀ տարածքում գտնվող մի շարք հուշարձանների ուսումնասիրման, պեղման, ամրակայման, նորոգման եւ վերականգնման աշխատանքներ:
Ստեփան Նալբանդյանը Հայաստանի Հանրապետությունում եւ Արցախի Հանրապետությունում պատմության ու մշակույթի մի շարք անշարժ հուշարձանների ամրակայման, նորոգման եւ վերականգնման գիտանախագծերի հեղինակ է, «Պատմական հուշարձանների ճարտարապետների հայկական ասոցիացիայի» համանախագահ, Հայաստանի ճարտարապետների միության անդամ: ՀՀ եւ այլ պետությունների կողմից արժանացել է մի շարք պատվոգրերի եւ շնորհակալագրերի:
Ստեփան Նալբանդյանը նաեւ ԿԳՄՍ նախարարության գիտամեթոդական խորհրդի անդամ էր: Նրա ավանդը մեծ է հայ ճարտարապետության զարգացման եւ հանրահռչակման գործում:
«Սյունյաց երկրի» խմբագրակազմն ափսոսանք է հայտնում մեծ գիտնականի եւ Սյունյաց աշխարհի բարեկամ ու նվիրյալ Ստեփան Նալբանդյանի վաղաժամ մահվան կապակցությամբ եւ ցավակցում նրա հարազատներին ու մերձավորներին: Սյունիքում ընդմիշտ են հիշելու ճարտարապետ Ստեփան Նալբանդյանին, քանզի նրա նախաձեռնությամբ եւ նախագծմամբ են նոր կյանք առել Լեռնահայաստանի բազում քրիստոնեական սրբավայրեր: