Փաշինյանի բանակցությունները խորհրդարանական ուժերի հետ ավարտվեցին
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ բանակցությունների ընթացքում խորհրդարանական խմբակցությունների ներկայացուցիչները ասել են, որ նրա հրաժարականի դեպքում չեն պատրաստվում առաջադրել վարչապետի թեկնածու։ Այս մասին հայտարարեց Փաշինյանը՝ դիմելով Ազգային ժողովի մոտ հավաքված իր աջակիցներին։ Նա նշեց, որ պայմանավորվածությունների մասին գրավոր համաձայնագիր չի կնքվել։ Չնայած դրան, վարչապետը հայտարարեց, որ առաջիկա օրերին հրաժարական կներկայացնի, ինչը հնարավորություն կստեղծի նոյեմբերի վերջին կամ դեկտեմբերի կեսերին արտահերթ ընտրություններ անցկացնել։
Փաշինյանը նշեց, որ բանակցությունները երկար են ձգվել և ինքը չի կարող հիշել բոլոր մանրամասները, սակայն ընդհանուր տպավորությունն այն է, որ խորհրդարանական խմբակցությունները ընկալում են ժողովրդի ուղերձը և չեն պատրաստվում վարչապետի թեկնածու առաջադրել։
Փաշինյանը նաև նշեց, որ այս ընթացքում հեռախոսազրույց է ունեցել նախագահ Արմեն Սարգսյանի հետ: ֊ «Նա ժողովրդի դեմ որևէ քայլ չի անի», ֊ հավելեց վարչապետը։
Այսօր ավելի վաղ վարչապետի կոչով քաղաքացիները հավաքվել էին Ազգային ժողովի շենքի մոտ հրավիրված հանրահավաքի: «Ֆեյսբուք»-ի ուղիղ եթերում ՀՀ վարչապետը նշել էր, որ ինքը տեղեկություն է ստացել, որ ՀՀԿ-ն ԱԺ արտահերթ նիստ է հրավիրել և պատրաստվում է կողմ քվեարկել ԱԺ կանոնակարգ օրենքում փոփոխությունների նախագծին, որի համաձայն՝ Ազգային ժողովի նիստի աշխատանքները որևէ պատճառով խոչընդոտելու դեպքում այն կարող է ընդհատված համարել: Ազգային ժողովն արտահերթ նիստում 67 կողմ ձայնով ընդունեց Ազգային ժողովի կանոնակարգ-օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին օրենքի նախագիծը, որը կարող է հնարավորություն ստեղծել տապելելու Ազգային ժողովի լուծարման և արտահերթ ընտրությունների նշանակման գործընթացը։
Փաշինյանը Ազգային ժողովի մոտ անցկացրած հանրահավաքից գնացել էր Ազգային ժողով՝ բանակցելու խորհրդարանական ուժերի ներկայացուցիչների հետ։