Խոշոր հարկատուների ցանկը գլխավորում է «Գազպրոմ Արմենիա» ընկերությունը
Այս արվա առաջին ինն ամիսների արդյունքներով՝ մեր երկրի խոշոր հարկատուների ցանկը գլխավորում է «Գազպրոմ Արմենիա» ընկերությունը: Հաշվետու հունվար-սեպտեմբեր ամիսներին ընկերությունը պետական բյուջե է վճարել 32,25 մլրդ ՀՀ դրամի հարկեր եւ տուրքեր:
2017 ֆինանսական տարվա առաջին ինն ամիսներին Հայաստանի խոշոր հարկ վճարողների եւ նրանց կողմից վճարված հարկերի ու տուրքերի վերաբերյալ Հարկային ծառայության հրապարակած տեղեկատվության համաձայն՝ մեր երկրի խոշոր հարկատուների առաջին եռյակում հայտնվել են նաեւ «Գրանդ-Տոբակո» հայ-կանադական համատեղ ձեռնարկությունը եւ «Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» ընկերությունը, որոնք պետբյուջե են վճարել համապատասխանաբար 22,18 մլրդ ՀՀ դրամ եւ 18,84 մլրդ ՀՀ դրամ:
Հայաստանի խոշոր հարկատուների ցանկի 4-րդ հորիզոնականում «Ալեքս Գրիգ» ընկերությունն է՝ 16,16 մլրդ ՀՀ դրամի վճարված հարկերով եւ տուրքերով: Առաջին հնգյակը եզրափակում է Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատը, որը վճարել է 13,14 մլրդ ՀՀ դրամի հարկեր եւ տուրքեր:
Իրենց հարկային պարտավորությունների կատարման արդյունքում Հայաստանի խոշոր հարկատուների առաջին տասնյակում են հայտնվել նաեւ «Գեոպրոմայնինգ Գոլդ» ընկերությունը (10,22 մլրդ ՀՀ դրամ), «Սիփիէս Օիլ Քորփորեյշն» ընկերությունը (9,28 մլրդ ՀՀ դրամ), «Թեղուտ»-ը, որ վճարել է 9,13 մլրդ ՀՀ դրամի հարկեր ու տուրքեր, ինչպես նաեւ «Ինտերնեյշնլ Մասիս Տաբակ» ընկերությունը (7,93 մլրդ ՀՀ դրամ) եւ «Ֆլեշ» ընկերությունը (7,92 մլրդ ՀՀ դրամ):
Ընդհանուր առմամբ, հունվար-սեպտեմբերին մեր երկրի 10 խոշոր հարկատուները միասին պետական բյուջե են վճարել շուրջ 147 մլրդ ՀՀ դրամ:
dialogue.am
31 հոկտեմբերի 2017թ.
Հ.Գ. Հազար խոշոր հարկատուների ցուցակում տեղ են գտել նաեւ Սյունիքում գործող, ինչպես եւ Սյունիքում գրանցված հետեւյալ ընկերությունները՝ «Կապանի լեռնահարստացման կոմբինատ» (4,656,568.7 դրամ), «Որոտանի հիդրոէլեկտրակայանների համալիր» (1,725,791.1 դրամ), «Արմենիան մայնինգ քոնթրաքթոր» (1,555,912.8 դրամ), «Արպանիվ» (1,422,104.3 դրամ), «Ագարակի ՊՄԿ» (586,967.2 դրամ), «Սիսիանի բեռնաուղեւորատար ավտոտրանսպորտային» (386,105.2 դրամ), «Կապան էնեղժի» (228,066.5 դրամ), «Կապանի նորոգշին» (224,882.4 դրամ), «Մեղրու ՃՇՇՁ» (189,280.3 դրամ), «Վայբլ» (160,150.1 դրամ), «Ալ խալիդիա տուրիզմ» (147,583.3 դրամ), «Ոստանիկ հայրենյաց» (129,473.7 դրամ), «Ռոյալ փրինթ» (123,881.7 դրամ), «Գորիսի գամմա» (100,003.5 դրամ), «Կապանի բժշկական կենտրոն» (96,463.5 դրամ), «Կապանի ճանապարհների շահագործման եւ շինարարական»  (96,101.5 դրամ):