Խոշորացման գործընթացը հաճախ տեղի է ունեցել՝ ելնելով մեկ քաղաքական ուժի նպատակահարմարությունից. Պապիկյան
ՀՀ տարածքային կառավարման եւ զարգացման նախարարությունը համայնքների խոշորացման գործընթացին, ընդհանուր առմամբ, դրական է վերաբերվում: Այն համայնքներում, որտեղ խոշորացումից առաջ կառավարությունը հաշվի է առել բնակչության կարծիքը, եղել են տնտեսական քննարկումներ, խոշորացումը տվել է սպասելի արդյունքը: Այս մասին այսօր Ազգային Ժողովում կառավարության անդամների հետ հարց ու պատասխանի ժամանակ ասաց տարածքային կառավարման եւ զարգացման նախարար Սուրեն Պապիկյանը` պատասխանելով «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Հրանտ Այվազյանի դիտարկմանը:
Այվազյանը մասնավորապես նշել էր, թե նախորդ իշխանության ժամանակ բազմաթիվ գյուղական բնակավայրերում խոշորացումներ են արվել` հաշվի չառնելով բնակիչների կարծիքը: Նա ներկայացրեց, որ կան համայնքներ, որոնք իրենց դժգոհությունն են հայտնում: Դրանցից մեկն է նաեւ Լոռու մարզի Նորաշեն համայնքը:
Պապիկյանը նշեց, որ խոշորացմանը դրական են վերաբերվում, քանի որ կան համայնքներ, որտեղ խոշորացումը իրավամբ տվել է այն արդյունքները, որոնք սպասելի էին: «Այդպիսի համայնքներ են նրանք, որոնց հետ ժամանակին կառավարությունը հաշվի է նստել, եղել են քննարկումներ, տնտեսական հաշվարկներ: Սակայն նաեւ առիթ ենք ունեցել նշելու, որ խոշորացման գործընթացը հաճախ տեղի է ունեցել՝ ելնելով մեկ քաղաքական ուժի նպատակահարմարությունից: Դրանք, երբեմն, արհեստական բնույթ են կրել: Այդ խնդիրը կա»,- նշեց նախարարը:
Պապիկյանը խոստացավ, որ անձամբ հետամուտ կլինի Նորաշեն համայնքի խնդիրներով: Նրա խոսքով՝ քիչ չեն դեպքերը, երբ խոշորացված համայնքի կենտրոնը հաճախ եղած ներուժն օգտագործում է միայն այդ համայնքի զարգացման համար: Նախարարը նշեց, որ այդ դեպքում պետք է ավագանու ճիշտ գործունեություն։