Խոսք հիշատակի․ Ժորա Հովսեփյան
77 տարեկանում վախճանվել է Ժորա Վարոսի Հովսեփյանը՝ ազնիվ, անմիջական մարդ ու մտավորական։
Մասնագիտությամբ պատմաբան էր, ավարտել էր Երևանի պետհամալսարանի պատմության ֆակուլտետի հնագիտության և ազգագրության բաժինը, զբաղվել մանկավարժական գործունեությամբ։
Նախ աշխատել է Կապանի երկրագիտական թանգարանում, դասավանդել է Կապանի շինարարական տեխնիկումում, եղել վարչատնտեսական աշխատանքների գծով փոխտնօրեն, մեթոդիստ, հեռակա և ցերեկային բաժինների վարիչ, ուսումնադաստիարակչական աշխատանքների գծով փոխտնօրեն։
Ժորա Հովսեփյանի ապրած տարիների մի մասն անցել է լրատվության ոլորտում․ խմբագրել է Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատի «Քաջարան» բազմատպաքանակ և «Հզոր Սյունիք» հասարակական–քաղաքական թերթերը։
1992-ին ընտրվել է Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատի արհկոմի նախագահ և պաշտոնավարել մինչև 1996 թվականը։
Այդ տարում ընտրվել է Քաջարանի քաղաքապետ, վերընտրվել 1999-ին, այդ պաշտոնում աշխատել մինչև 2002 թվականը։
Ժորա Հովսեփյանը մշտապես ապրել է քաջարանցիների հոգսերով, և հայրենի եզերքի հանդեպ նրա սերն ու նվիրվածությունը սահմաններ չէին ճանաչում։ Նրա խառնվածքին բնորոշ էր նաև հասարակական աշխատանքը, եղել է ժողովրդական պատգամավորների Կապանի շրջխորհրդի պատգամավոր, սոցիալական և առողջապահության հանձնաժողովի նախագահ և շրջխորհրդի նախագահության անդամ։
«Սյունյաց երկիր» թերթի խմբագրությունը խորապես վշտացած է Ժորա Հովսեփյանի մահվան կապակցությամբ և ցավակցում է նրա հարազատներին ու մտերիմներին։