Կոնգրեսականը կոչ է անում Բայդենի վարչակազմին դադարեցնել Ադրբեջանին ռազմական օգնության տրամադրումը՝ հաշվի առնելով վեց ամիս շարունակվող Արցախի դաժան շրջափակումը
09.06.2023 14:30
ԱՄՆ Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատի Հատկացումների ենթահանձնաժողովի հզոր վարկանիշային դեմոկրատ, կոնգրեսական Բարբարա Լին (Կալիֆորնիա նահանգի Քալիֆորնիա) հորդորում է  Կոնգրեսի իր գործընկերներին կոչ անել Բայդենի վարչակազմին դադարեցնել ԱՄՆ-ի ռազմական օգնությունը Ադրբեջանին՝ հաշվի առնելով Ալիևի կողմից վեց ամիս շարունակվող դաժան շրջափակումը Արցախի 120,000 բնիկ հայ քրիստոնյա բնակչության նկատմամբ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 9 հունիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Այդ մասին հաղորդում է Ամերիկայի Հայ դատի հանձնախումբը (ANCA):
«Բայդեն-Հարիս վարչակազմի կողմից Ադրբեջանին տրվող ռազմական օգնությունը յուղ է լցնում կրակի վրա՝ քաջալերելով նրա Ալիևի վարչակարգին ավելի սաստկացնել իր ագրեսիան և խստացնել Արցախի շրջափակումը», – ասել է ANCA-ի գործադիր տնօրեն Արամ Համբարյանը: «Այսօր մի պահ տրամադրե՛ք զանգի, թվիթերյան գրառման և գրե՛ք ձեր ԱՄՆ ներկայացուցիչներին, որպեսզի միանան կոնգրեսական Լիին և նրա գործընկերներին՝ դադարեցնելու Բաքվին ուղղված ԱՄՆ անվտանգության և ռազմական օգնությունը, այնուհետև խնդրեք ձեր ընկերներին և ընտանիքին անել նույնը»:
Կոնգրեսական Լիի նամակը պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենին նախաձեռնվում է այն ժամանակ, երբ Հայաստանի և Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարները ծրագրում են բանակցությունների ևս մեկ փուլ անցկացնել Վաշինգտոնում հաջորդ շաբաթ: Նամակում ընդգծվում է, որ «Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի երկարատև շրջափակումը և հայկական ինքնիշխան տարածքի շարունակական օկուպացիան ոչ միայն սպառնում է վտանգի տակ դնել հակամարտությունների կարգավորման աննշան ջանքերը, այլև լրջորեն վտանգում է Լեռնային Ղարաբաղի հայ բնակչության անվտանգությունն ու բարեկեցությունը»։
Կոնգրեսի նամակը շարունակվում է բացահայտ «վրդովմունք» արտահայտել՝ կապված Պետդեպարտամենտի զսպվածության հետ՝ բռնի կերպով մերժելու նախագահ Ալիևի վերջին սպառնալիքները Արցախի իշխանությունների հասցեին։
«Կամ իրենք [Արցախը] վիզը կծկեն ու իրենք կգան, կամ հիմա ամեն ինչ այլ կերպ կզարգանա։ Եթե ասեմ, որ համաներումը կարող է տարբերակ լինել, թող այս հնարավորությունը բաց չթողնեն։ ժամանակին, ինչպես ասում են, մենք պետք է տապալեինք նրանց խելքի բերելու համար»,- մայիսի 28-ի ելույթում հայտարարեց նախագահ Ալիևը։ Հայտարարությունը դատապարտելու փոխարեն Պետդեպարտամենտի խոսնակը «ողջունեց» նախագահ Ալիևի խոսքերը։
Կոնգրեսական Լիի նամակում ասվում է. «Այս շարունակվող շրջափակման և նախագահ Ալիևի շարունակվող սպառնալիքների համատեքստում Ազատության Աջակցության ակտի 907-րդ հոդվածից նախագահի հրաժարման երկարաձգումը վտանգավոր ուղերձ կհղի Ադրբեջանի կառավարությանը, որ դրա համար որևէ հետևանք չի լինի՝ ահաբեկման, սովի և մահացու ուժի միջոցով Լեռնային Ղարաբաղի հայերին պարտադրելու իր կամքը»:
Բայդենի վարչակազմը ներկայումս որոշում է, թե արդյոք վերահաստատել Ազատության Աջակցման Ակտի 907-րդ հոդվածից նախագահական հրաժարումը: 1992 թվականին ընդունված օրենքը սահմանում է կանոնադրական սահմանափակումներ ԱՄՆ-ի կողմից Ադրբեջանի կառավարությանը տրամադրվող օգնության համար:
907-րդ հոդվածի հրաժարումը և հետագա երկարաձգումները պահանջում են մի շարք հավաստագրեր, ներառյալ այն, որ հրաժարման տրամադրումը «չի խաթարի կամ խոչընդոտի Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղ կարգավորման շուրջ բանակցությունների շարունակական ջանքերը կամ օգտագործվի Հայաստանի դեմ վիրավորական նպատակներով»: