Կույրերի միջազգային օրը՝ Սյունիքի միջնակարգ դպրոցում
Նոյեմբերի 14-ին՝ Կույրերի միջազգային օրվա առթիվ, Սյունիքի միջնակարգ դպրոցի տարբեր դասարանների աշակերտների մասնակցությամբ տեղի ունեցավ գրական-երաժշտական ցերեկույթ՝ նվիրված Կոմիտաս վարդապետին:
Ազգային տարազին բնորոշ էլեմենտներով համազգեստ հագած աշակերտները ներկայացրին մեծն Կոմիտասի կենսագրությունը, ստեղծագործական ուղին, որոնք ուղեկցվում էին երաժշտական կատարումներով: «Երկինքն ամպել է», «Անձրեւ եկավ», «Խնոցու երգը», «Լորիկ», «Կաքավիկ», «Խնկի ծառ» եւ մի քանի այլ կոմիտասյան երգեր հնչեցին աշակերտների շուրթերից, որոնք դահլիճում ստեղծեցին ուրախ տրամադրություն՝ հաճելի ակնթարթներ պարգեւելով ներկաներին: Իսկ «Թագվորի մեր դուս արի» երգը գեղեցիկ բեմականացմամբ ներկայացվեց, որտեղ «հարսի» ու «փեսայի», «սկեսրոջ» եւ «սկեսրայրի» գլխավոր դերակատարներն աշակերտներն էին: Հայկական ավանդական հարսանիքին բնորոշ լավաշով, մեղր ու ընկույզով, ափսեներ ջարդելով, կոնֆետներ բաժանելով եւ մի քանի այլ «ատրիբուտներով» ուղեկցվեց կատարումը, ինչը նաեւ «ուսուցողական» կարելի է համարել, քանի որ ոչ ոքի համար էլ գաղտնիք չէ, որ այսօր ազգային շատ ավանդույթներ, ցավոք, մոռացվում կամ «համեմվում» են եվրոպական երանգներով:
Հաճելի էր լսել միջոցառման կազմակերպիչներից դպրոցի երաժշտության ուսուցչուհի Անահիտ Դավթյանի կատարմամբ երգերը: Ինչպես փաստեց ուսուցչուհին, կոմիտասյան երգերն աշակերտները հաճույքով են սովորում: Դպրոցում անցկացվող խմբակի ուսումնական պլանում ներառում է ոչ միայն Կոմիտասի, այլեւ այլ երգահանների երգացանկից երգեր: Ի դեպ, աշակերտները մեծ սիրով են մասնակցում այդ խմբակներին:
Դպրոցի տնօրեն Լիլիթ Առաքելյանը միջոցառման ավարտին շնորհակալություն հայտնեց թե՛ կազմակերպիչներին, թե՛ մասնակիցներին՝ նման գեղեցիկ միջոցառում կազմակերպելու, հաճելի պահեր պարգեւելու համար: «Մեր դպրոցի ուսուցիչներն օր օրի հաճելիորեն զարմացնում են մեզ իրենց գաղափարներով, մտահղացումներով, որոնք իրականություն են դառնում նմանատիպ միջոցառումների տեսքով: Մաղթում եմ, որ բոլորիդ օջախներում միշտ տիրի ուրախությունը, եւ հնչեն ոչ միայն կոմիտասյան, այլեւ մեր նշանավոր երգահանների մեղեդիները», - մասնավորապես նշեց Լիլիթ Առաքելյանը:
Դպրոցի ՄԿԱ գծով տնօրենի տեղակալ Արմինե Վեզիրյանը տեղեկացրեց, որ 2017թ. ողջ ժամանակահատվածում պարբերաբար անց են կացվել «Մեր մեծերը» շարքից ընտրված հայ նշանավոր արվեստագետներին նվիրված տարբեր միջոցառումներ՝ ցերեկույթների, բաց դասերի, ուսուցողական դասամիջոցների, ցուցահանդեսների տեսքով: Մասնավորապես ընդգրկել էին Վահան Թեքեյան, Հովհաննես Այվազովսկի, Ալեքսանդր Մանթաշյան, Կոմիտաս, առաջիկայում նաեւ՝ Տիգրան Չուխաջյան: Գալիք տարում նախատեսում են նշել ազգային տոները, Հայաստանի առաջին հանրապետության 100-ամյակը, երկար տարիների ընդմիջումից հետո՝ Աշխատավորների միջազգային օրը եւ այլն:
Հարցին, թե արդյո՞ք այս միջոցառումների առատությունը չի խանգարում բուն դասապրոցեսի ընթացքին, Արմինե Վեզիրյանը պատասխանեց. «Չեն խանգարում, քանի որ թե՛ դրանց փորձերը, թե՛ միջոցառումներն անց են կացվում դասերից հետո՝ նախապես պայմանավորված ժամին: Բացի դրանից՝ աշակերտները մեծ սիրով են մասնակցում այդ ամենին»:
Միջոցառման կազմակերպիչներից դպրոցի դաստիարակչական աշխատանքների կազմակերպիչ Հասմիկ Ավետիսյանը նշեց, որ օրվա միջոցառումը կայացավ՝ հաջող ընթացք ստանալով:
«Աշակերտները ողջ օրվա ընթացքում սպասում էին իրենց ելույթներին, փորձերին մասնակցում էին ակտիվ ու պատասխանատվությամբ՝ արտահայտելով նաեւ սեփական կարծիքն ու տեսակետները: Այդ ամենը հաշվի առնելով՝ կազմակերպում ենք նմանատիպ բովանդակալից, գեղեցիկ միջոցառումներ», - օրն ամփոփեց Հասմիկ Ավետիսյանը: