Լարսի հետ ավելի արագ կապ հաստատելու համար Վրաստանում կկառուցեն ամենաբարձր կամուրջը
Լարսի հետ ավելի արագ կապ ապահովելու համար Վրաստանում կկառուցեն ամենաբարձր կամուրջը։ Այս մասին հայտարարել է տարածաշրջանային զարգացման և ենթակառուցվածքների նախարար Իրակլի Կարսելաձեն։
Կամուրջը կառուցվում է Քվեշեթի–Կոբի 23 կիլոմետրանոց ավտոմայրուղու նախագծի շրջանակում։ Նախագծով նախատեսվում է կառուցել 5 կամուրջներով և 5 թունելներով երկշերտ ասֆալտբետոնե ճանապարհ, մեկ կամրջի վերանորոգում, ինչպես նաև Գուդաուրի լեռնադահուկային հանգստավայր տանող 5 կմ ճանապարհի կառուցում:
«Դա կլինի ամենաբարձր կամուրջը, որի հենարանների բարձրությունը կլինի 48 և 47 մետր։ Մինչ այժմ ամենաբարձր` 42 մետրանոց հենարանները մենք ունեցել ենք Խաշուրի շրջանցիկ ճանապարհին (Շիդա Քարթլիի շրջան)»,– ասել է Կարսելաձեն։
Նրա խոսքով՝ արդեն ավարտվել է 9–կիլոմետրանոց տարհանման թունելի հորատումը։ Այն անցնում է գլխավոր թունելին զուգահեռ, որի երկարությունը 9 կմ է, լայնությունը՝ 15 մետր։
Ներկայում ինտենսիվ աշխատանքներ են տարվում ինժեներական կոմունիկացիաների կահավորման, էլեկտրամատակարարման, անվտանգության և այլ անհրաժեշտ համակարգերի ապահովման ուղղությամբ: