Լիճքի հանքի շահագործումը ջրերի վրա չի՞ ազդի. ՀՀ բնապահպանության նախարարության պատասխանը Մեղրիի բնակիչներին
ՀՀ բնապահպանության նախարարությունը պատասխանել է Մեղրի համայնքի բնակիչների նամակին, որով մեղրեցիները պահանջում են ուժը կորցրած ճանաչել Լիճքի պղնձի հանքավայրի շահագործման ծրագրին տրված փորձաքննական եզրակացությունը: Բնապահպանության նախարարության գլխավոր քարտուղարի պաշտոնակատար Վահե Ջիլավյանի՝ մեղրեցիներին ուղարկված նամակում նշված է.
«Ի պատասխան Ձեր 2019 թ. փետրվարի 1-ի դիմումի, ներկայացնում եմ.
- Համաձայն ՇՄԱԳ հաշվետվության՝ Մեղրի գետը և Զվարագետը գտնվում են հանքից զգալի հեռավորության վրա, համապատասխանաբար 180 և 220 մ: Նախագծում նախատեսված ջրապաշտպան միջոցառումների արդյունքում ազդեցությունները թույլատրելի նորմերի սահմաններում են:
Մեղրի համայնքի խմելու ջրահավաք ավազանը գտնվում է հանքից վերև, իսկ հանքի մոտակայքով ջրագիծն անցնում է խողովակաշարով,ուստի հանքավայրի շահագործման արդյունքում չի կարող ազդեցություն կրել:
Ջրերի վրա ազդեցությունների նվազեցմանն ու բացառմանն ուղղված միջոցառումները ներկայացված են ՇՄԱԳ հաշվետվությունում /Էջ59, 60, 62, 77/:
- Նախատեսվող գործունեության հարևանությամբ գտնվում է «Արևիկ» ազգային պարկը, որի մոտակա սահմանը բացահանքից գտնվում է780 մ հեռավորության վրա /ՇՄԱԳ հաշվետվության էջ 23/: Համաձայն նախագծային փաստաթղթերի՝ հատված ծառերը նախատեսվում է վերականգնել համայնքի կողմից տրամադրված տարածքում՝ կրկնակի ծավալով, և իրականացնել դրանց խնամքն առնվազն 2 տարի:
- Համաձայն 245-71 սանիտարական նորմերի՝ Լիճքի հանքավայրի համար ՍՊԳ-ն կկազմի 300 մ։ Մոտակա բնակելի տարածքը` Լիճք գյուղիբնակելի տները գտնվում են ավելի քան 300 մ հեռավորության վրա /4.2.1 էջ 59/:
Հաշվի առնելով, որ բացահանքի հյուսիսային սահմանագծի և Լիճք գյուղի մոտակա շինությունների միջև եղած հեռավորությունը կազմում է մոտ 300մ և համաձայն նախագծային լուծումների բացահանքում իրականցվելիք պայթեցումների հետևանքով առաջացող սեյսմիկ և օդիհարվածային ալիքները վտանգ չեն ներկայացնում գյուղի համար, /քանի որ «Լիճք բացահանքում մասսայական պայթեցումների ժամանակ առաջացող սեյսմիկ և օդի հարվածային ալիքների ազդեցության տեսակետից անվտանգ հեռավորությունները կազմում են 70 և210մ» /Գիրք 1 Աշխատանքային նախագծի 3.7 բաժնի էջ 25-ում/:
Պայթեցումները Լիճք գյուղի բնակիչների համար վտանգավոր լինել չեն կարող, քանի որ լեռնային աշխատանքների խորացմանը զուգընթաց բնակավայրի և պայթեցման տեղամասերի միջև կձևավորվի բնական պատնեշ: Մանրամասն տեղեկատվությունը ցնցումների, աղմուկի վերաբերյալ ներկայացված է ՇՄԱԳ հաշվետվության 39. 40, 70, 89 էջերում:
Ինչ վերաբերում է «Թաթսթոուն» ՍՊԸ-ի Սյունիքի մարզի Լիճքի պղնձի հանքավայրի արդյունահանման շրջակա միջավայրի վրա ազդեցության գնահատման հաշվետվությանը 21.12.2015թ. տրված ԲՓ-96 փորձաքննական եզրակացությունում ամրագրված փորձաքննական պահանջի խախտմանը, տեղեկացնում եմ, որ բնապահպանության նախարարությունը համապատասխան հարցմամբ դիմել է բնապահպանության և ընդերքի տեսչական մարմնին: Պատասխան ստանալուց հետո, կձեռնարկվեն «Շրջակա միջավայրի վրա ազդեցության գնահատման և փորձաքննության մասին» ՀՀ օրենքով սահմանված համապատասխան միջոցներ»։