• «Լիդիանը» հաստատել է, որ համապատասխանելու է նախանշված բոլոր բնապահպանական կառավարման չափանիշներին,
• Հայաստանի հանքարդյունաբերության ոլորտում բնապահպանական կառավարման առումով «Լիդիանը» լավագույնն է,
• Ընկերության դեմ արշավը ֆինանսավորում են մրցակիցները, որոնց նպատակն է խանգարելու «Լիդիանի» գործունեությունը,
• Հայաստանում հանքարդյունաբերության ոլորտից պահանջվելու է համապատասխանել «Լիդիանի» բնապահպանական կառավարման մակարդակին և վճարել դրա համար,
• Ամուլսարի ծրագրի կասեցումը խտրականություն կլինի «Լիդիանի» դեմ և բացասական կազդի Հայաստանի ներդրումային գրավչության վրա,
• Պետության շահերից է բխում թույլ տալ «Լիդիանին» աշխատել,
• Ճանապարհները շրջափակողները պետք է ապաշրջափակեն դրանք:
Այս մասին ՀՀ վարչապետը խոսել է տարբեր առիթներով՝ հրապարակավ:
Վերջին մեկ տարվա ընթացքում դատական մի շարք վճիռներ վերահաստատել են «Լիդիանի» մուտքի իրավունքը՝ ցուցում տալով պատկան մարմիններին ապահովել «Լիդիանի» իրավունքները, ինչպես նաև որոշ պետական պաշտոնյաների  գործողությունները որակել են կողմնակալ՝ «Լիդիանի» դեմ:
Ամուլսարի ծրագրի բնապահպանական ազդեցության վերաբերյալ բոլոր հարցերը սպառիչ պատասխաններ են ստացել, ինչը չի կարելի ասել «Լիդիանի» և Ամուլսարի ծրագրի հանդեպ ՀՀ կառավարության գործողությունների ու անգործության վերաբերյալ բազմաթիվ անպատասխան հարցերի մասին:
ՀՀ կառավարությունը պետք է ապահովի արդար և հավասար մրցակցային պայմաններ «Լիդիանի» նկատմամբ, ապահովի օրենքի գերակայությունը և պաշտպանի ոչ միայն «Լիդիանի» և նրա ներդրողների օրինական իրավունքները, այլ նաև Հայաստանի այն հազարավոր քաղաքացիների, որոնք մեծապես տուժել են Ամուլսարի ծրագրի ճանապարհների ապօրինի շրջափակման պատճառով և այս տևական ապօրինության արդյունքում շարունակում են կրել ահռելի սոցիալական և տնտեսական դժվարություններ: