Լրանում է 14 օրը. հյուրանոցում կարանտինի մեջ գտնվող քաղաքացիները եւ վարակված անձը շաբաթվա վերջում հնարավոր է դուրս գրվեն
11.03.2020 19:06
Կոտայքի մարզի Ծաղկաձոր քաղաքի «Գոլդեն Փելես» հյուրանոցում գտնվող 31 քաղաքացիները հնարավոր է այս շաբաթվա վերջին դուրս գան կարանտինից: Նրանք հյուրանոց էին տեղափոխվել մարտի 1-ին, եւ օրերս կլրանա կորոնավիրուսի նոր ենթատեսակի գաղտնի շրջանն ընդգրկող ժամանակահատվածը: Խոսքն առնվազն 14 օրվա մասին է: Նրանք այս ընթացքում որեւէ գանգատներ չեն ունեցել, վիրուսին բնորոշ ախտանշաններ ի հայտ չեն եկել:
Այս մասին մեզ հետ զրույցում նշեց ՀՀ առողջապահության նախարարի մամուլի խոսնակ Ալինա Նիկողոսյանը՝ հավելելով, որ կարանտինից դուրս եկող քաղաքացիներին կդրվեն թեստեր, որպեսզի վերջնական պարզվի՝ վիրուսն առկա՞ է, թե՞ չի: Այն հերքվելու դեպքում՝ բոլորը կարանտինից դուրս կգան:
Կորոնավիրուսի նոր ենթատեսակով վարակված անձը, որը ժամանել էր Իրանից եւ հաջորդ օրն ընդունվել Երեւանի Նորք ինֆեկցիոն հիվանդանոց, նույնպես իրեն լավ է զգում: Ալինա Նիկողոսյանի խոսքով՝ նա ջերմել է միայն առաջին օրերին, երբ թեստը հաստատել է վիրուսի առկայությունը: Դրանից հետո ջերմությունն իջել է: Լրացուցիչ թեստ կտրվի նաեւ իրեն, եթե արդյունքը լինի բացասական, նա եւս դուրս կգրվի: