Մահացել է Էդիկ Հովհաննիսյանը
Երկրային կյանքին հրաժեշտ է տվել Էդիկ Լազրի Հովհաննիսյանը, մի անձնավորություն, ում գիտակցական կյանքն ու գործը սերտորեն առնչված են եղել հայրենի Բարձրավան գյուղին և ընդհանրապես գյուղապահպանությանը:
Ծնվել է 1955 թվականի հունվարի 1-ին Սյունիքի մարզի Բարձրավան գյուղում: 8-ամյա կրթություն  է ստացել ծննդավայրում, այնուհետև՝  1971-1972 ուսումնական տարում, ավարտել է Մեղրու Ստ. Շահումյանի անվան միջնակարգ դպրոցը՝ գերազանց առաջադիմությամբ: Բարձրագույն կրթություն է ստացել Երևանի Խ. Աբովյանի անվան մանկավարժական ինստիտուտի Գորիսի մասնաճյուղում, որի մաթեմատիկայի ֆակուլտետն ավարտել է 1976 թվականին՝ բարձր առաջադիմությամբ:
Աշխատանքային կենսագրությունը սկսել է հայրենի գյուղի 8-ամյա դպրոցում՝ մաթեմատիկայի ուսուցիչ:
1987-ին ընտրվել է Բարձրավանի գյուղխորհրդի նախագահ և աշխատել մինչև 1991-ի փետրվարի 2-ը:
Հայ-ադրբեջանական հակամարտությունը սկսելուց հետո կազմավորել է ինքնապաշտպանական ջոկատներ՝ գյուղը հակառակորդի ոտնձգություններից պաշտպանելու համար: 1993 -97 թթ. կրկին պաշտոնավարել է որպես Բարձրավանի գյուղխորհրդի նախագահ:
1997-ից մինչև 2020 թ. հունվարի 9-ը Բարձրավանի միջնակարգ դպրոցի տնօրենն էր:
Էդիկ Հովհաննիսյանի նվիրվածությունը հայրենի եզերքին օրինակ կլինի ժամանակակիցների համար, նրա ապրած կյանքը՝ անմոռաց հիշողություն:
«Սյունյաց երկիր» թերթի խմբագրակազմը խորապես վշտացած է Էդիկ Հովհաննիսյանի անժամանակ մահվան կապակցությամբ և ցավակցում է հանգուցյալի հարազատներին ու մերձավորներին: