Մահացել է Լեւոն Հայրապետյանը
Այսօր առավոտյան 68 տարեկանում կյանքից հեռացել է հայազգի գործարար եւ բարերար Լեւոն Հայրապետյանը:
Լեւոն Հայրապետյանը ծնվել է 1949թ. ԼՂՀ Մարտակերտի շրջանի Վանք գյուղում: Երկար տարիներ որպես լրագրող աշխատել է «Օգոնյոկ» ամսագրում եւ «Կոմսոմոլսկայա պրավդա» պարբերականում: Հետագայում սկսել է զբաղվել գործարարությամբ՝ նավթի մատակարարման ոլորտում: Նա ակտիվ մասնակցություն է ունեցել Արցախի զարգացման գործում: Հայրապետյանն ամենախոշոր ներդրողներից մեկն է Արցախի ժամանակակից պատմության մեջ:
Գործարարի միջոցներով 2000-2002 թվականներին վերակառուցվել է Գանձասարի վանական համալիրը: Զգալի միջոցներ են ներդրվել Վանք գյուղի վանական համալիրի շրջակայքում տեղակայված ենթակառուցվածքների զարգացման գործում: Կառուցվել է փայտամշակման գործարան, չինական խոհանոցով բարձրակարգ հյուրանոց, հանգստյան գոտիներ, դպրոց:
2008թ.. հոկտեմբերի 16-ին Շուշիում եւ Գանձասարում բարերարը կազմակերպել էր 700 զույգի պսակադրություն:
Նույնիսկ գտնվելով անազատության մեջ՝ Լեւոն Հայրապետյանը շարունակում էր բազմաթիվ բարեգործություններ անել` ի նպաստ հայ ժողովրդի: Ապրիլյան պատերազմի օրերին բարերարը ֆինանսական աջակցություն էր ցուցաբերում Արցախին:
Հիշեցնենք, որ Լեւոն Հայրապետյանը ռուս իրավապահների կողմից ձերբակալվել էր 2014թ. հուլիսի 15-ին եւ դատապարտվել 4 տարվա ազատազրկման` խոշոր գումար յուրացնելու մեղադրանքով: Մի շարք փորձագետներ, սակայն, պնդում են, որ գործարարի դատական հետապնդման հիմնական պատճառը նրա ձեռքից «Բաշնեվթ» ընկերության բաժնետոմսերը խլելն էր:
Գործարարը քաղցկեղով հիվանդ էր, ուներ նաեւ այլ առողջական խնդիրներ, որոնք, ըստ Հայրապետյանի փաստաբանի, կալանքի հետ անհամատեղելի էին:
Հայրապետյանի փաստաբան Սամվել Կարախանյանը «Ինտերֆաքսին» հայտնել է, որ իր պաշտպանյալը վերջին ամիսներին գտնվում էր Մորդովիայի (ՌԴ) կալանավայրերից մեկի հիվանդանոցում:
Հավելենք, որ գործարարի հուղարկավորությունն ամենայն հավանականությամբ տեղի կունենա Մոսկվայում: «Թաղեք ինձ ծնողներիս կողքին», - սա է եղել Լեւոն Հայրապետյանի վերջին ցանկությունը:
18 հոկտեմբերի 2017թ.