Մահացել է օպերատոր Արթուր Ապրեսովը
Հայտնի կինոօպերատոր, արցախյան պատերազմի վավերագիր Արթուր Ապրեսովը մահացել է Մոսկվայում։
Անցած գիշեր Մոսկվայում սրտի կաթվածից մահացել է հայտնի կինոօպերատոր, արցախյան պատերազմի վավերագիր Արթուր Ապրեսովը։ Sputnik Արմենիային այս մասին հայտնեցին նրա ընկերները։
Ապրեսովը 46 տարեկան էր։ Մոսկվայում հեռուստալրագրող Ռոման Բաբայանի հետ աշխատում էր 2008թ–ի մարտի 1-ի իրադարձությունների մասին պատմող ֆիլմի նկարահանման աշխատանքներին։
Ապրեսովը ծնվել է Բաքվում, որտեղից 1988–ին ընտանիքով եկել էր Երևան`փրկվելով ջարդերից։ Աշխատանքի անցնելով Ա1+ հեռուստաընկերությունում` 1992թ–ին նա գործուղվել էր Ղարաբաղ ու այնտեղ մնացել մինչև պատերազմի ավարտը` վավերագրելով ազատագրական պայքարի ընթացքը։
«Վտանգ չկար, չէի զգում։ Ինձ համար շատ հետաքրքիր էր։ Տղերքը կռվում էին, ես պիտի նկարեի հնարավորինս լավ ու պատկերավոր։ Տեսախցիկս առա ու վազեցի առաջ: Մեր տղերքը կռվելով գնում էին, ես վազքով առաջ անցա նրանցից, որպեսզի ամեն ինչ դիմացից նկարեմ։ Հասա բարձունքի տակ, շրջվեցի ու սկսեցի նկարել մերոնց հարձակումը»,– հարցազրույցներից մեկում ասել է Ապրեսովը։
Որպես ռազմական լրագրող` Արթուր Ապրեսովը մասնակցել է «Մի վախեցիր» ֆիլմի ռազմական տեսարանների նկարահանումներին։
Sputnik Արմենիայի խմբագրակազմը ցավակցում է Ապրեսովի ընտանիքի անդամներին, հարազատներին ու ընկերներին։