ՄԱԿ-ը ռուսական վառելիքից հրաժարվելը խելագարություն է անվանել
ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Անտոնիո Գուտերեշը հայտարարել է, որ ռուսական վառելիքի հապճեպ փոխարինումը խելագարություն է և սպառնում է կլիմայական գլոբալ նպատակներին։ Նրա խոսքերը մեջբերում է ՏԱՍՍ-ը։
Նա հայտարարել է, որ շատ երկրների հապճեպ ցանկությունը՝ նվազեցնելու իրենց կախվածությունը ռուսական վառելիքից, հանգեցրել է ածխի և բնական գազի սպառման ավելացմանը։ Գլխավոր քարտուղարի խոսքով՝ այդ միջոցները կարող են խոչընդոտել կլիմայի փոփոխության վերաբերյալ Փարիզյան համաձայնագրի նպատակների իրագործմանը եւ շատ վտանգավոր են։ Այն նախատեսված է համաշխարհային միջին ջերմաստիճանի աճը Ցելսիուսի 2 աստիճանից ցածր պահելու համար, նախընտրելի է 1,5 աստիճանից ցածր: Այս նպատակին հասնելու համար ածխածնի արտանետումները պետք է կրկնակի կրճատվեն մինչև տասնամյակի վերջ: Փոխարենը, ներկայիս բնապահպանական քաղաքականությամբ արտանետումները կավելանան 14 տոկոսով:
«Երկրները կարող են այնքան զբաղված լինել հանածո վառելիքի մատակարարումների անմիջական սակավությամբ, որ նրանք կանտեսեն կամ կսահմանափակեն հանածո վառելիքի նվազեցման քաղաքականությունը: Սա խելագարություն է։ Հանածո վառելիքից կախվածությունը փոխադարձ երաշխավորված ոչնչացում է»,- ասել է Գուտերեշը:
Գլխավոր քարտուղարի խոսքով՝ աշխարհի երկրները պետք է արագացնեն բոլոր տեսակի հանածո վառելիքից հրաժարումը։ Գլոբալ կլիմայի համար հատկապես վտանգավոր է ածուխը, որից, ըստ Գուտերեշի, հարուստ երկրները պետք է հրաժարվեն մինչև 2030 թվականը, մինչև 2040 թվականը՝ ողջ համաշխարհային հանրությունը, այդ թվում՝ Չինաստանը։ Որպես օրինակ՝ նա բերել է Հարավային Աֆրիկան, որի ածուխից հրաժարումը 2021 թվականին ՄԱԿ-ի Կլիմայի փոփոխության կոնֆերանսի ժամանակ համաձայնվեց ֆինանսավորվել մի քանի երկրների կողմից, այդ թվում՝ Մեծ Բրիտանիայի և ԱՄՆ-ի:
Կլիմայական ճգնաժամի լուծման համար պատասխանատվության մեծ մասը պատկանում է G20-ի ամենահարուստ երկրներին, որոնք առաջացնում են աշխարհի արտանետումների մոտ 80 տոկոսը: