Մանկավարժությանը եւ գիտությանը ծառայելը նրա առաքելությունն է
Լրանում է գիտության եւ մանկավարժության երախտավոր, կրթության բնագավառի պրոֆեսիոնալ կազմակերպիչ, հայրենի բնաշխարհի նվիրյալ Լեռնիկ Պետրոսյանի ծննդյան 60-ամյակը, եւ ակամայից հիշում ես ռուսական հայտնի ասացվածքը. «Часы идут, дни бегут, а годы летят»: Եվ իրոք, ճանաչելով պրոֆեսոր Պետրոսյանին, տեսնելով նրա արարելու, պրպտելու, հայտնաբերելու եւ իրագործելու անսպառ եռանդն ու աննկուն կամքը՝ դժվար է պատկերացնել, որ բոլորում է այդ ստեղծագործ մարդու վեցերորդ տասնամյակը:
Լեռնիկ Պետրոսյանը գերազանց ավարտելով ԵՊՀ ֆիզիկայի ֆակուլտետը՝ 1983 թվականից իր գործունեությունն է ծավալել նախ Կապանի տարածաշրջանի,  այնուհետեւ` մարզի ձեւավորումից հետո, Սյունիքի մարզի կրթական համակարգում`  սկսելով իր աշխատանքն ուսուցչի պաշտոնից ու այնուհետեւ տարբեր տարիներ աշխատել մարզի հանրակրթական եւ բուհական համակարգի մի շարք  ղեկավար պաշտոններում: Իր աշխատանքով եւ գիտական գործունեությամբ Լեռնիկ Պետրոսյանին ճանաչում եւ ընդունում են ոչ միայն մարզի, այլ նաեւ հանրապետության գիտակրթական բնագավառում: Իսկ որպես ղեկավար միշտ էլ ընդունվել ու մեծ հարգանք է վայելել (եւ առ այսօր շարունակում է վայելել) իր ղեկավարած բոլոր կոլեկտիվներում,  ինչպես նաեւ մարզի մանկավարժական հասարակայնության շրջանում:
Անժխտելի փաստ է նաեւ, որ աշխատելով կրթության բնագավառի տարբեր ղեկավար պաշտոններում՝ (Կապանի թիվ 6 միջնակարգ դպրոցի տնօրեն, ՀՀ ԿԳՆ Սյունիքի մարզային տեսչության պետ եւ Սյունիքի մարզպետարանի աշխատակազմի կրթության, մշակույթի եւ սպորտի վարչության պետ, Կապանի թիվ 2 ավագ դպրոցի տնօրեն, ՀՊՃՀ (վերակազմավորումից հետո` ՀԱՊՀ) Կապանի մասնաճյուղի տնօրեն), պարոն Պետրոսյանը հաջորդներին միշտ էլ թողել է հարուստ ժառանգություն թե΄ կրթության որակի բարելավման, թե΄ նյութատեխնիկական բազայի հարստացման առումով: Աշխատանքային գործունեությանը զուգահեռ Պետրոսյանն ակտիվ զբաղվել է գիտական աշխատանքով: Հեղինակ է մեծ թվով գիտական եւ գիտամեթոդական հոդվածների, երկու դասագրքի  (երաշխավորված ՀՀ ԿԳ նախարարության կողմից)  եւ երկու ձեռնարկի: 1998թ. պաշտպանել է թեկնածուական ատենախոսություն,  ստացել մանկավարժական գիտությունների թեկնածուի գիտական աստիճան:  2008 թ.  պաշտպանել է դոկտորական ատենախոսություն  եւ ստացել մանկավարժական գիտությունների դոկտորի գիտական աստիճան:  2008 թ. նրան շնորհվել է դոցենտի, իսկ 2012 թվականին՝ պրոֆեսորի գիտական կոչում:
Պատկերը, անշուշտ, իդեալական կլիներ, եթե չլիներ մեկ անհանգստացնող հանգամանք. գիտելիքների եւ հարուստ կենսափորձի տեր, ի փառս հայրենիքի աշխատելու եւ արարելու անսպառ ցանկություն ու եռանդ ունեցող պրոֆեսորն ակնհայտորեն պատշաճ կերպով չի գնահատվել նախկին իշխանությունների կառավարման վերջին երկու տարում, եւ, անշուշտ, լիահույս ենք, որ մեր օրերում նման վերաբերմունքը չի շարունակվի, քանզի դա կարող է գնահատվել առնվազն որպես անթույլատրելի շռայլություն:
Ինչեւէ, ջերմորեն շնորհավորում ենք մեր սիրելի գործընկերոջը՝ պարոն Պետրոսյանին` ծննդյան հոբելյանի առթիվ, ցանկանում նրան ամենայն բարիք եւ նոր ստեղծագործական հաջողություններ գիտամանկավարժական գործունեության մեջ: