Մաքսիմ Հակոբյանն իր մշտնջենական հանգրվանը գտավ Քաջարանի քաղաքային գերեզմանոցում
2018թ. դեկտեմբերի 12-ին Սյունյաց աշխարհը հրաժեշտ տվեց անկախության շրջանի իր մեծագույն զավակներից մեկին՝ Մաքսիմ Անուշավանի Հակոբյանին:
Նախօրեին՝ դեկտեմբերի 11-ին, հարյուրավոր կապանցիներ Կարմրաքարում դիմավորեցին Մաքսիմ Հակոբյանի աճյունը Երեւանից տեղափոխող թափորին:
Մինչ այդ սգո թափորին դիմավորել էին Գորիսի մուտքի մոտ:
Մաքսիմ Հակոբյանի աճյունը տեղադրվեց Կապանի Սուրբ Մեսրոպ Մաշտոց եկեղեցում, որի կառուցմանը բացառիկ ակտիվ մասնակցություն էր ունեցել նորոգ հանգուցյալը:
Ժամը 17:00-ին սկիզբ էր առել հոգեհանգստյան արարողությունը:
Աստծո այդ տաճարն իր շուրջն էր խմբել հազարավոր սգախռով մարդկանց ոչ միայն Կապանից, այլեւ Մեղրուց, Սիսիանից, Գորիսից, մայրաքաղաքից, ինչպես եւ հանրապետության այլ վայրերից:
Այնուհետեւ կատարվել է հոգեհանգստյան կարգ՝ գլխավորությամբ Սյունյաց թեմի առաջնորդական տեղապահ Մակար վարդապետ Հակոբյանի:
Սյունյաց թեմի առաջնորդական տեղապահն ընթերցել է Գարեգին Բ Ամենայն Հայոց կաթողիկոսի ցավակցական գիրն՝ ուղղված սգակիր Հակոբյան ընտանիքին:
Դեկտեմբերի 12-ին՝ ժամը 12:00-ին, Մաքսիմ Հակոբյանի սգո թափորը Կապանի Սուրբ Մեսրոպ Մաշտոց եկեղեցուց շարժվել է Քաջարան քաղաք:Քաղաքային գերեզմանատանը տեղի է ունեցել հրաժեշտի արարողություն:
Դամբանական խոսքով հանդես է եկել Քաջարանի քաղաքապետ (2002-2016թթ.) Վարդան Գեւորգյանը՝ ներկայացնելով Մաքսիմ Հակոբյանի կյանքն ու գործունեությունը, նաեւ նրա անուրանալի վաստակը՝ մատուցած Հայաստանի Հանրապետությանը, ինչպես եւ Սյունյաց աշխարհին:
Դամբանախոսը երկրամասի բնակիչների անունից ցավակցություն հայտնեց սգակիր Հակոբյան ընտանիքին՝ անդառնալի այս վճռի ու կորստյան առիթով:
Մաքսիմ Հակոբյանը հողին հանձնվեց ընտանեկան գերեզմանատանը, որտեղ ննջում է հանգուցյալի կինը՝ երջանկահիշատակ Լաուրա Հարությունյանը, ով երկրային կյանքին հրաժեշտ էր տվել 2002 թվականին՝ 45 տարեկանում:
Թող Մաքսիմ Հակոբյանի խոնջավաստակ մարմինը հանգչի խաղաղությամբ, եւ թող Տերը նրա հոգին ընդունի երկնային օթեւանում: