Մարզի հանքարդյունաբերական ձեռնարկությունները, կարծեք, կայուն զարգացման ճանապարհ են դուրս եկել
Օրերս հրապարակվեց հանրապետության առաջին հազար խոշոր հարկ վճարողների մասին տեղեկանքը՝ 2017թ. առաջին եռամսյակի արդյունքներով:
«Զանգեզուրի ՊՄԿ» ՓԲ ընկերությունը նորից խոշոր հարկատուների 3-րդ հորիզոնականն է զբաղեցնում. տարվա առաջին եռամսյակում պետական բյուջե է վճարել 4,7 մլրդ դրամ: Մեկ տարի առաջ այդ ցուցանիշը մոտ 2 մլրդ դրամ էր:
Նկատելի առաջընթաց է արձանագրել «Կապանի լեռնահարստացման կոմբինատ» ՓԲ ընկերությունը՝ առաջին եռամսյակում պետությանը վճարելով 3,05 մլրդ դրամ հարկ. մեկ տարի առաջ այդ ցուցանիշը կազմում էր մոտ 569 մլն դրամ:
Որոշակի կայունություն է նկատվում նաեւ «Ագարակի ՊՄԿ» ՓԲ ընկերությունում:
Հանքարդյունաբերական ձեռնարկություններում նկատվող կայունությունը, նախեւառաջ, գունավոր մետաղների միջազգային շուկայում գների կայունացման արդյունք է:
Հիշեցնենք՝ վերջին օրերին մոլիբդենի 1 տոննան 15250 ԱՄՆ դոլար էր, պղնձի տոննան՝ 5688 դոլար (մարտին հասել էր 5821 դոլարի), ցինկինը՝ 2639 դոլար:
Մարտ ամսին ոսկու գրամը 39,58 ԱՄՆ դոլար էր, արծաթի գրամը՝ 0,566 դոլար: Վերջին երկու ցուցանիշը, ինչպես եւ ցինկի գինն էական նշանակություն ունեն հատկապես «Կապանի լեռնահարստացման կոմբինատ» ՓԲ ընկերության համար:
Ի դեպ, ինչպես ասված է այդ ընկերության վերջերս տարածած հաղորդագրության մեջ, «2017թ. առաջին եռամսյակում հանքաքարի արդյունահանման ամսական ծավալը ռեկորդային է վերջին տասը տարիների կտրվածքով»: