Մարզխորհրդի հերթական նիստը
Սեպտեմբերի 26-ին տեղի ունեցավ մարզխորհրդի հերթական նիստը, որը վարում էր մարզպետ Սուրեն Խաչատրյանը:
Նիստի օրակարգի առաջին հարցը մարզում աշնանացանի աշխատանքների ընթացքի վերաբերյալ էր, որ ներկայացրեց մարզպետարանի աշխատակազմի գյուղատնտեսության եւ բնապահպանության վարչության պետ Սամվել Թանգյանը: Նա նշեց, որ մարզում այս տարի ցանքատարածությունները կազմել են 35558.3 հա, որից՝ հացահատիկային մշակաբույսեր՝ 26338.6 հա (աշնանացան՝ 17309 հա, գարնանացան՝ 4789 հա, 3882.5 հա գարնանացան այլ մշակաբույսեր (հաճար, վարսակ, գարի), որն ամբողջությամբ հնձվել է: 1097.86 հա բանջարաբոստանային կուլտուրաներից հավաքվել է 620 հա-ը, 1770.6 հա կարտոֆիլի ցանքսից՝ 800 հա-ը, 2558 հա պտուղ-հատապտղից՝ 2450 հա-ը: Վարչության պետի տեղեկացմամբ՝ բերքահավաքը դեռ ընթացքի մեջ է եւ կանխատեսված 130000 տ-ից այսօրվա դրությամբ կուտակվել է 129500 տ խոտ: Այսօրվա դրությամբ կատարվել է մոտ 5000 հա աշնանացան հացահատիկային մշակաբույսերի ցանք: Մարզին հատկացված վառելիքի եւ ազոտական պարարտանյութի տրամադրման հարցերը նույնպես բնականոն ընթացքի մեջ են:
ՀՀ պետական բյուջեով եւ այլ միջոցներով մարզին վերաբերող ծրագրերի կատարման ընթացքի մասին ներկայացրեց մարզպետարանի աշխատակազմի ֆինանսական եւ սոցիալ-տնտեսական զարգացման վարչության պետ Հարություն Հովհաննիսյանը: Ըստ ոլորտների ներկայացնելով հատկացումները՝ նշեց, որ թերակատարումներ չկան. մարզի համար նախատեսված 8 մլրդ 327 մլն 880 հազար դրամի դիմաց 9 ամսվա կտրվածքով նախատեսվել էր հատկացնել 5 մլրդ 599 մլն 269 հազար դրամ, որից փաստացի ֆինանսավորվել է 5 մլրդ 440 մլն 583 հազար (97.2 տոկոս):
Հ.Հովհաննիսյանը համայնքապետերին հորդորեց ուշադրության կենտրոնում պահել համայնքներում սեփական եկամուտների հավաքման ընթացքը:
Մարզի քաղաքացիական պաշտպանության համակարգի հիմնական միջոցառումների պլանի կատարման ընթացքի մասին տեղեկացրեց ՀՀ ԱԻ նախարարության փրկարար ծառայության Սյունիքի մարզի փրկարարական վարչության պետ, փոխգնդապետ Բագրատ Զաքարյանը: Նա նշեց, որ պլանով եւ ծրագրերով նախատեսված բոլոր միջոցառումները՝ ընդհանուր եւ օպերատիվ տակտիկական պատրաստության, փրկարարական ուժերի պատրաստության բարձրացման, արտակարգ իրավիճակների կանխարգելման եւ հետեւանքների վերացման, քաղաքացիական պաշտպանության ուղղությամբ, Սյունիքի մարզային փրկարարական վարչության, մարզպետարանի եւ քաղաքացիական պաշտպանության ծառայությունների կողմից իրականացվել են:
Ելույթ ունեցան նաեւ Գորիս եւ Մեղրի բազմաբնակավայր համայնքների նորընտիր ղեկավարներ Վաչագան Ադունցը եւ Մխիթար Զաքարյանը, ովքեր շնորհակալություն հայտնեցին վստահության համար եւ խոստացան ամենայն պատասխանատվությամբ կատարել իրենց պարտականությունները՝ արդարացնելով ընտրողների ակնկալիքները:
Նիստն ամփոփեց մարզպետ Սուրեն Խաչատրյանը, ով շնորհավորեց նորընտիր ղեկավարներին՝ մաղթելով նրանց հաջողություններ ու բեղմնավոր աշխատանք, ինչպես նաեւ կոչ արեց հոկտեմբերի 2-ին կայանալիք ՏԻՄ ընտրությունները նույնպես կազմակերպել բաց ու թափանցիկ: