Մատենադարանի կրթական ծրագրի շրջանակում Կապանի ակումբագրադարանային կենտրոնում ընթանում են քառօրյա դասընթացներ
ՀՀ ԿԳՄՍՆ դրամաշնորհով և Մաշտոցյան Մատենադարանի համաֆինանսավորմամբ գործող «Դպրոցական Մատենադարան» կրթամշակութային ծրագիրն արրեն 4-րդ տարին է Հայաստանի մարզերում կազմակերպում է ուսումնական դասընթացներ քաղաքային և գյուղական  հանրակրթական դպրոցների տարբեր տարիքի աշակերտների համար։
Կապանում նախատեսված 7 պարապմունքներին մասնակցել է երկու հարյուրից ավելի աշակերտ։
Ծրագիրը կազմված է երեք մասից՝ ծանոթություն ցուցադրությանը, տեսական և գործնական հատվածներ։
Ծրագրում Մատենադարանից ժամանած մասնագետները ներկայացնում են  ձեռագիր մատյանների ընդօրինակման, նկարազարդման և վերականգնման արվեստի գաղտնիքները։
Տեսական հատվածում ամփոփ տեղեկատվություն է հաղորդվում Մատենադարանի ստեղծման և կազմավորման պատմության ու գործող ցուցադրությունների մասին։
Դասընթացն ընթանում է ինտերակտիվ եղանակով։ Աշակերտները հնարավորություն են ունենում իրենց հետաքրքրող հարցերն ուղղել մասնագետներին։ Աշակերտներն ամրապնդում են ձեռագրաստեղծման վերաբերյալ ստացած գիտելիքները, անմիջականորեն ուսումնասիրում են ձեռագրի մանրակերտը, ապա հանդես են գալիս որպես գրիչներ՝ եղեգնյա գրչով ընդօրինակելով նախապես ընտրված տեքստը իրենց համար պատրաստված ձեռագրի մանրակերտում։
Յուրացնելով հնատիպ գրքերի վնասված թերթերի վերականգնման գաղտնիքները, ստացած գիտելիքները կարող են կիրառել նաև հետագայում՝ վերականգնելով իրենց գրադարանի գրքերը։
«Շրջիկ Մատենադարանի» ծրագրի նպատակն է՝ ներգրավել սահմանամերձ բնակավայրերի դպրոցականներին, սեր առաջացնել հայկական միջնադարյան մշակույթի հանդեպ կրտսեր տարիքից, նպաստել թանգարանում ներկայացվող մշակութային ժառանգության արժևորմանը։