Մայոր Էդգար Մաթևոսյան՝ խիզախ, անվախ զինվորական
Էդգար Մաթևոսյան. ծնվել է 1984թ.  հունիսի 7-ին, Կապան քաղաքում: Մեծացել էր առանց հոր, մոր՝ Արմինե Գևորգյանի հովանու ներքո: Էդգարը մանկությունից օջախի իսկական տղամարդն ու տերն էր: Ավարտեց Կապան համայնքի Սյունիքի միջնակարգ դպրոցը: Հրաշալի աշակերտ էր և կարող էր ընտրել ցանկացած մասնագիտություն, բայց գերադասեց բանակը և ընդունվեց Վազգեն Սարգսյանի անվան ռազմական ինստիտուտն ու գերազանցությամբ ավարտեց այն:
Էդգար Մաթևոսյանը նշանակվեց Արցախի պաշտպանության բանակի վաշտի հրամանատար, այնուհետև՝ գումարտակի շտաբի պետ՝ Սանասարում: Իրեն լիովին նվիրել էր բանակին ու հայրենիքի պաշտպանությանը: Երբ սկսվեց 2016թ. ապրիլյան պատերազմը, մայոր Էդգար Մաթևոսյանը թշնամուն դիմավորեց առաջնագծում: Գիտեր՝ պետք է մարտնչել: Նրա զինվորները հաղթեցին մարտերում և կորուստներ չունեցան: «Մարտական ծառայություն» մեդալով գնահատվեց խիզախ հրամանատարի սխրանքը:
2020թ. սեպտեմբերի վերջին մայոր Մաթևոսյանի գումարտակը տեղակայվեց Ջրականում (Ջաբրայիլում): Հինգ օր գումարտակը մարտնչում էր բարձունքի վրա՝ հետ մղելով հակառակորդի գրոհները: Հոկտեմբերի 2-ին գումարտակի դիրքեր զինամթերք բերեցին: Նա օգնում էր բեռնաթափելու մեքենաները. այդ ժամանակ էլ սկսվեց թշնամու օդուժի հարձակումը: Ծանր վիրավորվեց, բայց  առաջվա պես ոգին բարձր էր: Սկսվեց երկրորդ հարձակումը, և թշնամու հրթիռը խլեց նրա կյանքը:
Մայոր Էդգար Մաթևոսյանը հետմահու պարգևատրվել է   «Մարտական խաչ» երկրորդ աստիճանի շքանշանով և «Հայրենիքին մատուցած ծառայությունների համար»  երկրորդ աստիճանի մեդալով:
Բանակում Էդգար  Մաթևոսյանը հանդիպեց իր սիրուն՝ Ասթինե Հովակիմյանին, ով ենթասպա էր նույն զորամասում: Նրանք ամուսնացան և հրաշալի ընտանիք կազմեցին: Իրենց երկու զավակին՝ Գոռին և Արինեին, Էդգարն իր նման հայրենասեր դաստիարակեց:
Մայոր էդգար Մաթևոսյան... Բնածին սպա... Խիզախ, անվախ մարտիկ...
Էդգար Մաթևոսյանը  հուղարկավորվել է Գորիսի քաղաքային պանթեոնում: