«Մայրաքաղաքում 2019թ. կբարձրանան տեղական տուրքերը՝ բացառությամբ 58,3 մլն դրամ տարեկան շրջանառություն ունեցող կազմակերպությունների». Մարության
25.12.2018 15:06
Երևանու ավագանու այսօրվա նիստի ընթացքում քննարկվեց Երևան համայնքում  տեղական տուրքերի 2019 թվականի դրույքաչափերը սահմանելու մասին ավագանու որոշման նախագիծը:
Երևանի քաղաքապետ Հայկ Մարությանն անդրադառնալով այս նախագծին՝ առաջարկեց հունվարի 15-ին գումարել արտահերթ նիստ՝ նախագծում բացառություններ սահմանելու նպատակով, քանի որ, ըստ նրա՝ մանր և միջին բիզնեսին աջակցելու համար քաղաքականություն են մշակել: «Մանր և միջին բիզնեսի համար պետք է սահմանենք բացառություններ, այն է՝ մինչև 58, 3 մլն դրամ տարեկան շրջանառություն ունեցող բոլոր կազմակերպությունները կազատվեն այն բարձրացումներից, որոնք տեղի կունենա այս նախագծով:
Այսինքն, նրանք կշարժվեն 2018 թվականին սահմանված կետերով: Մեր ընդունած որոշումը կգործի հունվարի 1-ից, անհանգստանալու կարիք չունեն բոլոր այն կազմակերպությունները, որոնց տարեկան շրջանառությունը 58,3 մլն դրամից ցածր է»,- ավագանու նիստին հայտարարեց Հ. Մարությանը:
Երևանի քաղաքապետարանի աշխատակազմի եկամուտների հաշվառման և գանձման  պետ Արմեն Հարությունյանը ներկայացնելով Երևան համայնքում  տեղական տուրքերի  2019  թվականի դրույքաչափերը սահմանելու մասին նախագիծը՝ նշեց, որ ավագանու որոշման մեջ պահպանվել է 2018 թվականի տուրքերի չափերը, բացառությամբ մի քանիսի:
«Փոփոխության են ենթարկվել ոչ հիմնական շենք-շինությունների համար նախատեսված շինթույլտվության տեղական դրույքաչափերը: Փոփոխության են ենթարկվել նաև Երևան վարչական շրջանում հեղուկ վառելիքի, սեղմված բնական և հեղուկային գազի վաճառքի թույլտվության տուրքերը:
Փոխվել են նաև առևտրի, հանրային սննդի, զվարճանքի, վիճակախաղի, շահումով խաղերի կազմակերպման օբյեկտների, խաղատների, բաղնիք-սաունաներին ժամը 24:00-ից հետո աշխատելու թույլտվության տալու տեղական տուրքերը:
Փոփոխության է ենթարկվել նաև Երևանի խորհրդանիշ զինանշան անվանումը, և այդ խորհրդանիշով գրանցված ապրանքների արտադրության, աշխատանքների կատարման, ծառայությունների մատուցման գործընթացներում օգտագործելու համար՝ նախկին 200-ի փոխարեն սահմանվել է 300 հազար դրամ»,- շեշտեց  Ա. Հարությունյանը:
Նա նաև տեղեկացրեց, որ Երևանում տեխնիկական և այլ տեսակի հրավառություններ անելու համար նույնպես սահմանվել է տեղական տուրքերի նոր չափ: