Մեդվեդև.ԱՄՆ-ի նոր պատժամիջոցները տնտեսական պատերազմի հայտարարություն է
Ռուսաստանի վարչապետ Դմիտրի Մեդվեդևն ասել է, որ Ռուսաստանի հանդեպ պատժամիջոցները խստացնելու Վաշինգտոնի հայտարարությունը կարելի է գնահատել որպես տնտեսական պատերազմի հայտարարություն:
«Եթե հաջորդ քայլերով ինչ որ կերպ արգելքներ դրվեն բանկերի գործունեության, այս կամ այն արտարժույթի օգտագործման վրա, ապա դա կարելի է ուղիղ կերպ անվանել՝ դա տնտեսական պատերազմի հայտարարություն է և այդ պատերազմին անհրաժեշտ է արձագանքել քաղաքական, տնտեսական, անհրաժեշտության դեպքում նաև ուրիշ մեթոդներով և մեր ամերիկացի ընկերները պետք է հասկանան դա»,- այսօր ասել է Ռուսաստանի վարչապետը, ով այցելել է Կամչատկայի թերակղզի:
Անդրադառնալով ներկայումս գործող պատժամիջոցներին, Մեդվեդևն ասել է, որ դրանք ազդեցություն են թողնում երկրի տնտեսության վրա: Նրա խոսքերով՝ պատժամիջոցները սահմանվում են, որպեսզի միջազգային ասպարեզի հզոր մրցակիցների շարքից Ռուսաստանը դուրս մղվի:
Օգոստոոսի 8-ին ԱՄՆ-ի պետդեպարտամենտը հայտարարեց, որ Ռուսաստանի հանդեպ նոր պատժամիջոցներ կսահմանվեն Սկրիպալների թունավորման համար: Դրանից բացի, մի խումբ սենատորներ ևս նոր պատժամիջոցների օրինագիծ են ներկայացրել: